Ako riešiť spory v partnerstve

Je normálne, že v partnerstve či už krátkodobom alebo dlhodobom sa všetky problémy vyriešiť nedajú. Občas sa treba zmieriť s tým, že niektoré veci jednoducho nezmeníme. Ako teda riešiť spory tak, aby sa vzťahy nemuseli zákonite úplne pokaziť?

S niektorými problémami sa treba zmieriť

Nezhody do vzťahov skrátka patria. Súčasťou plnohodnotného vzťahu je zároveň hľadanie kompromisov. A to zvykne byť často kameňom úrazu. Podľa najnovšieho výskumu odborníka na medziľudské vzťahy Johna Gottmana sa až 69% všetkých partnerských konfliktov nikdy nevyrieši, a napriek tomu okolo nás žijú šťastné páry. Hlavne netreba vyťahovať problémy, ktoré sa vyriešiť nedajú a neotvárať pri každej hádke citlivé miesta.

Čo k tomu dopomáha?

Schopnosť rozpoznať, kedy je čas prestať riešiť problémy a zmieriť sa s realitou. Zdravé a šťastné partnerstvo je založené na tom, že prijmete niektoré veci tak, ako sú a prestanete hľadať ideálne riešenie.

Ak sa k hádkam pridružia ešte aj časté emočné výlevy zo strany nás žien, vyriešenie sporu je o to vyčerpávajúcejšie. Vzájomné obviňovania v hádkach nikam nevedú.

Nie všetky kompromisy pomôžu

Párová poradkyňa Barbara Markhamová upozorňuje na jedno z pravidiel v hádkach: Niekedy snaha vyriešiť problém, alebo nájsť kompromis situáciu ešte zhorší, pokiaľ je problém dlhodobý a neustále sa k nemu vraciate. Treba si uvedomiť, že všetko sa vyriešiť nedá. Ocitnete sa tak v bludnom kruhu a pokiaľ nemáte nový nápad na riešenie, nie je prečo problém opäť otvárať.

Ak sú ale rozpory veľké ako napríklad plánovanie svadby, potomkov, či riešenie miesta spoločného trvalého bydliska, potom si treba uvedomiť, či pri týchto nevyriešených problémoch budete v partnerstve šťastné.

Ak sa schyľuje k hádke

Spomínaná párová poradkyňa radí, že ak sa schyľuje k hádke, máte:

Odísť
Skúsiť mlčať
Zmieriť sa s tým, že hádky tu budú večne

Všetky dobre vieme, že niekedy sa vzťahy okorenia práve hádkami, no najlepšie na nich sú uzmierenia a vyriešenia sporov.

Zdroj: Brannan E.: Proboha, už to neřeš, In: Žena a život, Bauer Media, Praha 2014-08-21 Foto:http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/01/26/article-1350761-0CEC523E000005DC-770_468x286.jpg