Ako chémia vplýva na lásku a zamilovanosť?

S čím všetkým sa spája láska a zamilovanosť? Búši nám srdce, nepríčetne sa usmievame, sme stále zasnívané…Tímy vedcov z rôznych univerzít sa na túto otázku snažia nájsť iné odpovede. Láska sa totiž dostala aj do vedeckých laboratórií a cit, ktorý lásku povznáša nad všetko pozemské, je tam pomenovaný vzorcom C8H11N.

Biologické deje počas zamilovanosti
Pokusy o vysvetlenie, čo je láska, sú iste predmetom záujmu viacerých vedcov a tento predmet nie je zďaleka jednoduchý. Láska je spojená s biologickými dejmi v našom organizme a má niekoľko fáz. V každej fáze zamilovanosti sa uvoľňujú iné hormóny. Na začiatku sú to hormóny, ktoré sú zaznamenávané pri strese. Vzorec C8H11N je zjednodušený spôsob, akým sa pokúsili vedci zistiť, čo sa v človeku odohráva, keď je zamilovaný. Ide o štruktúrne jednoduchý fenyletylamín – „palivo lásky“, hormón skupiny amfetamínov.

V hlavných úlohách- hormóny
V ďalších fázach lásky už preberajú hlavnú rolu endorfíny. Tie totiž spôsobujú, že sa cítime spokojne, šťastne a s partnerom chceme tráviť čo najviac času. V treťom štádiu už dvojicu ovplyvňujú hormóny, ktoré človeka smerujú už k starostlivosti o potomkov. Nastupuje tak nový hormón menom oxytocin. Podľa výskumov švajčiarskych a amerických vedcov dokáže oxytocín u človeka vyvolať pocit celkovej pohody.
Ďalším dôležitým hormónom je feromón. Sú to prírodné chemické látky, ktoré v rôznej koncentrácii produkuje každý z nás. Určuje sexuálnu príťažlivosť. Na rozdiel od bežných vôní sú zaznamenávané orgánmi, ktoré sú umiestnené v nosnej jamke priamo pod nosom. Keď tieto orgány zaznamenajú feromóny, pošlú správu do mozgu, ktorý začne stimulovať podvedomé zvýšenie sexuálnej rozkoše. Ak objekt svojej túžby pobozkáme, do hry vstúpi ďalší hormón – adenozíntrifosfát. Práve on má na svedomí zrýchlenie pulzu a rozšírenie ciev. Preto bozky medzi navzájom sa priťahujúcimi ľuďmi posilňujú imunitný systém a odbúravajú stres.

Ľúbte a hotovo!
Vedci už zrejme vedia, čo danú reakciu u zamilovaných spôsobuje. Láska a zamilovanosť sú večnou témou umelcov i vedcov. Ak sme zamilované, len ťažko nájdeme odpoveď na otázku, ako k tomu vôbec došlo. A to je pointa lásky. Nemusíme sa zamýšľať nad tým, že je za tým rad biologicky aktívnych látok. Jednoducho to prišlo a hotovo! Preto si to treba užívať, ľúbiť a tešiť sa z lásky!

Zdroj: http://ona.idnes.cz/chemie-lasky-co-se-deje-v-tele-kdyz-jsme-zamilovani-fsb-/zdravi.aspx?c=A080212_110043_sexualita_ven, http://www.estrela.sk/fm-group/co-su-to-feromony, http://ayamee.blog.cz/0805/chemia-lasky
Foto: http://theheroineaddicts.blogspot.sk/2010/10/first-kiss.html