Aká bola móda v bývalom Československu?

Stratená móda

Viaceré reklamné plagáty dokazujú, že v Bratislave sa už v povojnových rokoch konali zaujímavé módne prehliadky. Napríklad v novembri 1946 organizovali v sále Reduty „Národnú prehliadku odevného umenia“. Išlo o veľmi vyhľadávanú akciu, lístky sa predávali dokonca v predpredaji.
A prichádzala k nám aj svetová móda. V októbri 1947 sa konala pod záštitou francúzskeho generálneho konzula 1.reprezentačná prehliadka parížskej módy. Modely popredných parížskych modelových domov Raphael, Gabrielle, Mellerio predvádzali francúzske manekýnky. Celé podujatie navyše moderoval obľúbený herec František Dibarbora.

Aj toto sa dozviete v novinke Stratená m(ÓDA)/Lost m(ODE) od Zuzany Šidlíkovej.
Tá predstavuje na 250 stranách viac než 40 rokov odevnej kultúry v povojnovom Československu, v tom čase výrazne pod tlakom socialistickej ideológie.
Zároveň sa zameriava na osobnosti, ktoré sa stratili v anonymnom prostredí slovenských odevných podnikov, a zachytáva mnohé príbehy a materiály z domácich zdrojov – návrhárok, editoriek, manekýnok, krajčírok, fotografiek a fotografov a ďalších.

„Šiť u Podolskej a neskôr v Style bolo samozrejmosťou u manželiek prezidentov a politickej špičky, pani Benešovej, Gottwaldovej a Husákovej… Činnosť módnych salónov nemala v dobových časopisoch dlho žiadnu publicitu. K zmene došlo až koncom 50.rokov 20.storočia. Zdena Bauerová získala voľný kreatívny priestor a v salóne Style tak dvakrát ročne vznikala kolekcia okolo sedemdesiat modelov. Salón sa stal určitou alternatívou francúzskeho haute couture, ponúkal zároveň možnosť vyhotovenia modelu v oblasti kožušníctva, modistva a šitie bielizne. Klienti využívali výnimočné možnosti ponuky materiálov, ktoré sa dodávali v malých množstvách z Francúzska, Nemecka, či Talianska.“

Stratená m(ÓDA)/Lost m(ODE) je mimoriadne zaujímavá publikácia o svete módy v bývalom Československu, v rokoch 1945 až 1989. Na ľavej strane je v slovenčine, vpravo v angličtine s množstvom fotografií, i modelov.
Dávame do pozornosti: Zuzana Šidlíková je spolu s Vierou Kleinovou kurátorkou výstavy Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989, ktorú môžete navštíviť v Slovenskej národnej galérii v Bratislave od 6. apríla 2017.

Stratená móda