Zdravie

Aj vy ste “posadnutí” zdravým životným štýlom?

Zo všetkých strán sa na nás valia informácia o zdravom životnom štýle, o zdravom stravovaní. Snaha žiť podľa odporúčaní sa môže vymknúť z rúk. V dobrej snahe môžeme uletieť do extrému, ktorý sa volá ortorexia.

Ortorexia,teda patologická posadnutosť zdravou výživou! Ortorektika spočiatku všetci obdivujú. Pochvalu si skutočne zaslúži, lebo je dôsledný vo výbere potravín. Ortorektik však zo svojho jedálneho lístka postupne vyčiarkuje takmer všetky druhy potravín. V extrémnych prípadoch konzumuje len zeleninu, ktorú sám vypestuje, lebo iba vtedy si je istý, že je skutočne „čistá“.

Postihuje nevyrovnaných
Odborníci hovoria, že väčšie riziko vzniku ortorexie majú ľudia so sklonom k submisivite a závislostiam, ľudia, ktorí sa potrebujú podriadiť autorite, ľudia s nedostatočným sebavedomím, ktorých ľahko ovplyvňuje okolie, a ľudia s rôznymi skrytými alebo prejavenými neurózami. „Ľahký“ ortorektik môže žiť veľmi zdravo a vyvážene po celý život a byť zdrojom energie a inšpirácie pre svoje okolie. V extrémnych prípadoch vedie „zdravá“ výživa nielen k chudosti, málokrvnosti, rednutiu kostí, vypadávaniu vlasov, ale aj k ohrozeniu života. Ortorexia nie je anorexia. Hoci v oboch prípadoch ide o poruchy v príjme potravy, dôvody sú odlišné. Anorektici sa zameriavajú na množstvo jedla, ortorektici na kvalitu, a preto sa musia rozdielne liečiť.

Kde je hranica ortorexie
Dodržiavať zdravý životný štýl je fajn, ale aj tento príjemný zvyk sa môže zvrhnúť do nepríjemnej obsesie. Ortorexia sa javí ako porucha príjmu potravy, ktorá núti človeka postupne vylučovať rôzne potraviny z jedálneho lístka. Najprv tie skutočne nezdravé, neskôr aj zdravé. Človek postihnutý ortorexiou si jedálny lístok zužuje ako dôsledok svojho strachu a neurózy. Často sa strava zúži na jeden druh potravy, všetko ostatné v nich vyvoláva strach, ale sami si s tým nedokážu poradiť.

 

TEST:
Máte nábeh na ortorexiu?
Trávite denne premýšľaním o zdravom jedle viac ako 3 hodiny?
Plánujete svoje denné menu viac ako 24 hodín vopred?
Spôsobuje vám väčšiu radosť predstava, že konzumujete zdravé jedlo, ako jeho samotná chuť?
Máte pocit, že kvalita vášho života je priamo úmerná len kvalite vášho jedla?
Cítite sa previnilo, keď konzumujete nezdravé jedlo?
Je vaša sebaúcta závislá od konzumácie zdravého jedla?
Máte nad svojím správaním väčšiu kontrolu, keď jete zdravo a správne?
Ak sa máte stretnúť s priateľmi pri nezdravom jedle, radšej sa stretnutiu vyhnete?

Výsledok: 4 až 5 kladných odpovedí naznačuje, že je vhodné oddýchnuť si od problémov spojených s vlastným stravovaním.
Kladné odpovede na všetky otázky znamenajú, že je to vážne a je čas, aby ste vyhľadali odborníka alebo dobrého psychoterapeuta, ktorý sa zaoberá poruchami príjmu potravy.

Autor: Barbara
Foto: Shutterstock

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top