Ach, tie kalórie…

Nie je ťažké zrátať si, koľko kalórií denne potrebujeme. Najskôr si však treba ujasniť, aký vedieme život.

Inými slovami, či patríme do kategórie so sedavým spôsobom života, priemerne aktívnym, či aktívnym. Pri sedavom spôsobe,  nemáme fyzicky náročnú prácu, používame auto alebo hromadnú dopravu, nechodíme veľa peši a cvičenie nám nič nehovorí. Priemerne aktívny človek občas chodí peši, pracuje v záhrade alebo okolo domu, aspoň raz do týždňa si zahrá basketbal, futbal, vyberie sa na bicykli, športovaniu sa venuje rekreačne. Aktívny človek to je už iná kategória. Ten minimálne trikrát do týždňa cvičí, chodí behať, miluje rýchle prechádzky, schody berie po dvoch.

Na to, aby sme odhadli svoju dennú potrebu kalórií, musíme si najskôr stanoviť rozumné hranice svojej cieľovej hmotnosti. Napríklad do 150 cm výšky si stanovte 45 kilogramovú hmotnosť. Na každý ďalší centimeter výšky pridajte ďalší kilogram. K číslu pridajte desať percent, to bude horná hranica a odpočítajte 10 percent, to bude spodná hranica. Napríklad pri 164 cm, by mala váha ukázať 59 kilogramov plus mínus 5,9 kilogramov. Teraz celkom ľahko možno zistiť, koľko kalórií denne potrebujete. Netreba k tomu žiadne tabuľky, inštinktívne cítite, či za deň spotrebujete viac kalórií, ako je nevyhnutné. Skutočne nie je dôležité, čo hovoria tabuľky, ale ako sa cítite. Zdravá hmotnosť je tá, ktorú ľahko udržíte správnou stravou a primeraným pohybom.

Tuk plodí tuk
Najväčším nepriateľom primeranej hmotnosti je tuk. Obsahuje najviac kalórií. Preto je také dôležité dávať si pozor na to, čo jeme. Keď obmedzíme tuk, obmedzíme kalórie. Tuk však nie je nebezpečný iba tým, že obsahuje veľa kalórií. Tuk z jedla sa najľahšie ukladá v tele vo forme telesného tuku. Takmer všetky kalórie z tuku, ktoré sa nachádzajú v potrave, sa môžu ihneď uložiť. Telo dokáže zbierať tuk neuveriteľne efektívne. Tuk by preto nemal tvoriť viac ako 30 percent denného príjmu.

Racionálne nakupovanie
Keď už viete, akým potravinám sa treba vyhnúť, skôr ako vyrazíte na nákup, urobte si zoznam. Dobre nakúpiť môžete iba vtedy, keď viete, po čo do obchodu idete. Striktne sa držte zoznamu. Ak idem nakupovať sama, dokážem to, ale keď idem na nákup s partnerom, odrazu máme v nákupnom vozíku kopec nezdravých potravín. Rozhodla som sa preto z nákupov ho vylúčiť. Zakaždým totiž zamieril k regálom so sladkosťami a slanými pochutinami.

Hlad je zlý poradca 
Na nákup nechoďte s prázdnym bruškom. Hlad je pri nákupe skutočne zlý poradca. Obchodné reťazce nás neustále lákajú na akcie kúpte viac za menej, kúpte dva a tretí máte grátis. Mať doma viac znamená aj viac skonzumovať. Na pozore sa treba mať aj pri výrobkoch označených ako nízkotučné, odtučnené. Radšej si prečítajte, akú majú nutričnú hodnotu. Svoje stravovacie návyky meňte postupne. Pri výbere zdravých potravín pomôže aj to, keď si nájdete svoju značku. Uľahčí vám rozhodovanie.

Jedzte s pôžitkom 
Na to, aby ste znížili množstvo živočíšnych tukov v jedle, sa nemusíte stať vegetariánmi. Jesť by ste mali potraviny, ktoré vám chutia, ale prednosť dajte chudému mäsu, pred úpravou viditeľný tuk odrežte.  Väčšina hydiny obsahuje menej tuku, ale pokojne si dajte sviečkovú, roštenku, jemné karé, dusenú šunku. Z jedla by sme si nemali urobiť nepriateľa, ani ho chápať ako nutné zlo. Jedlo si treba vychutnať  v pokoji, sústrediť sa naň. Nie v strese niečo nevyhnutné hodiť do seba.

Jedzte pomaly
Nikdy sa neodmeňujte jedlom. Rýchlo by ste skĺzli do starých koľají. Ak vám signalizuje telo, že má dosť, pokojne porciu nedojedzte, aj keď vás doma učili, že čo je na tanieri, sa musí zjesť. A ešte niečo. Čím rýchlejšie jete, tým skôr sa  prejete. Telo nestihne vyslať  včas signál, že už má dosť. Pomalým jedením podporíte striedmosť. Poskytnete mozgu dostatok času na to, aby sledoval, čo sa v tele deje a mohol reagovať.

Pri rýchlom jedení, prípadne neustálom pojedaní, zmeníte svoj metabolizmus sýtosti. Telo nie je schopné, upozorniť vás, že už stačilo. Ak sa vám ani pri dodržiavaní týchto odporúčaní nepodarí znížiť hmotnosť, mali by ste sa poradiť so špecialistom dietológom.

Autor: Barbara B.
Foto: Shutterstock

 Ach, tie kalórie...