Ellen Fischerová klavír využíva najradšej netradične

Ellen Fischerová klavír využíva najradšej netradične

Mladá klavírna virtuózka z Hradca Králové  sa aktuálne podieľa na vytvorení programu, ktorý bude spájať  jogu, meditáciu, dychové cvičenia a klavírnu hudbu a jeho úlohou a cieľom je uvoľniť stres, napätie a pomôcť  ľuďom  zlepšíť svoje  duševné zdravie. Na programe spolupracuje s himalájskym guru Simant Mandoila.  Okrem toho účinkuje v predstavení „Dívčí válka“, na ktoré  Vás rada pozvala  aj slovenských divákov  – na Svatováclavské slavnosti 29.9. do Prahy, ale verí, že so svojimi projektami čoskoro zavíta aj na Slovensko.

Čo vás priviedlo do Bratislavy?
Momentálne som tu na dva dni na výlet a centrum mesta máte naozaj krásne. Dnes sa vraciam do  Hradca Králové, kde pripravujem s centrom NOMIA CD album. Poradna a Dětské krizové centrum Nomia je psychologická poradňa pôsobiaca v Královohradeckom kraji. Zameriavame sa predovšetkým na rozvodové a porozvodové konflikty s násilím vo vzťahoch, na pomoc obetiam domáceho násilia a trestné činnosti, týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom. Snahou poradne je v rámci sociálnej práce a terapeutických intervencií zastaviť násilie vo vzťahoch a traumatické prežívanie detí i dospelých.

Vyberala som hudbu, ktorú nahrám a môj kolega, kamarát Matej Uhlár napísal rozprávky.  Album by sme chceli vydať na jeseň, verím, že sa to podarí. Každá rozprávka nesie v sebe pozitívnu správu, ktorú by sme deťom chceli odovzdať.

Prečo ste sa rozhodli pre takýto projekt?
Poznám ľudí, ktorí pracujú v tom centre, viem koľko času venujú deťom, sú to mimoriadne obetaví a slušní ľudia, rada ich podporujem svojimi vystúpeniami a ďalšou formou mojej podpory je aj toto CD.

Vedeli ste odmalička, že chcete hrať na klavíri?
Odmalička som na klavíri hrala. Maminka ma prihlásila, pretože sama hrala na klavíri a ja som  v trinástich prestala, ale v dvadsiatich som sa ku klavíru znova vrátila, lebo som pochopila, že to ku mne patrí.

Ako sa vyberá hudba pre podobný projekt s rozprávkami?
Pracujeme s dvoma alternatívami, jednak je to vážna hudba, ktorá by bola dostupná pre deti a potom moja vlastná tvorba. Začala som skladať piesne a uvidíme, či to bude na CD, kde by som nechcela zložitú hudbu, ale skôr takú, ktorej deti porozumejú  a ktorá podčiarkne obsah rozprávky.

Matej Uhlár je zo Slovenska, vy ste Češka, v akej reči budú rozprávky?
Predbežne, nakoľko sa jedná o českú nadáciu,  respektíve centrum, budú v češtine a potom uvidíme, čo ďalej. Nesmierne si na ňom vážim, že sám je na vozíčku, čo mu nebráni pomáhať iným.

Okrem toho?
Príde k nám jogín z Indii a chceme tiež spojiť klavírnu hudbu s jogou, rovnako sme si založili cestovnú agentúru, kde budú Indovia chodiť do našich krajín. Okrem toho som dva roky pôsobila v Taliansku, kde som hrávala po nemocniciach a pacienti oceňovali liečivé účinky hudby, takže možno aj tento smer by som chcela rozšíriť v Česku.

Vy s klavírom robíte úplne netradičné veci…
Snažím sa, ale nevidím seba hrať vyslovene klasickú hudbu a klasické koncerty, aj keď samozrejme na požiadanie nemám problém. Ale príde mi to také jednostranné. Preto sa snažím hľadať spôsoby a klavírnu hudbu a tento nástroj využívať úplne netradične.

Ako ste sa dostali k spolupráci s Matejom Uhlárom?
Matej si dal na sociálnu sieť akoby inzerát, že hľadá prácu v médiách, že s tým má problémy, nakoľko je handicapovaný, je totiž na vozíčku. Poslala som mu pár povzbudivých slov, ako mu držím palce a podobne, tak sme si začali písať a postupne aj spolupracovať. Jeho snom bolo spolupracovať s umelcami, niekoho zastupovať a tak, tak sme sa zišli, pretože ja som síce robila v Taliansku aj v USA, ale doma ma nikto nepoznal. Napadlo mi, že to by šlo, vybavil  nejaké eventy a teraz spolupracujeme na CD. Medzitým som sa zúčastnila v Taliansku zase vynikajúceho podujatia Piano City Milano, čo je významná akcia v máji tohto roku, Vystupovala som tam po dva  dni, vyslovene klavírny koncert. Boli tam umelci z celého sveta a klavír vtedy nájdete na uliciach v električkách, skrátka všade.

Gitaristi, flautisti a iní hudobníci s podobnými malými prenosnými hudobnými nástrojmi majú oproti vám výhodu – zbalia sa do puzdra a idú, ale čo s klavírom, je ťažké nájsť v zahraničí  vhodný klavír?

V Taliansku to napríklad vôbec nie je ťažké, pretože každá slušná stredná a vyššia kaviareň má automaticky skvele naladený klavír. Horšie je to doma v Česku (smiech).

Máte vysnívaný klavír, ktorý by ste chceli mať doma?
Mám, dokonca ho mám všade na fotkách. Je taký rokokový, celý biely so zlatými fragmentami, snáď raz…

Anna Olvecká
Foto: Archív E.F.