Zoznamovanie je podľa odborníkov v lete jednoduchšie.

Leto je obdobie, ktoré praje flirtovaniu aj sexuálnym zážitkom. Podľa odborníkov sa v lete do zoznamovania púšťa o 70 % viac nezadaných ľudí ako v zime. Väčšina z nich je aj sexuálne aktívnejšia. Na druhú stranu však stále rastie počet nezadaných mladých ľudí. V súčasnej dobe je na Slovensku viac ako 26 % slobodných alebo rozvedených mužov a takmer 24 % žien. Práve táto skupina je v prípade neúspechu najviac ohrozená depresiou. V nasledujúcom článku vám preto prinášame niekoľko tipov, ako sa chmúrnym myšlienkam vyhnúť a kde sa v lete zoznámiť. 

 

Lásku nemusíte hľadať za hranicami
Ak si myslíte, že za láskou musíte odcestovať z krajiny, ste na omyle. Nemeckí sociológovia totiž zistili, že takmer 30 % ľudí našlo partnera v okruhu svojich známych a 17 % nezadaných sa zoznámilo v zamestnaní. „Problémom často je, že nezadaní nie sú schopní spoznať vhodného partnera ani vtedy, keď ho vidia denne. Väčšinou sa aj boja, že prípadný neúspech vzťahu bude mať vplyv na atmosféru na pracovisku alebo doterajšie priateľstvo,“ uvádza osobný kouč Aleš Kalina, ktorý sa na oblasť vzťahov zameriava.

 

Diskotéky, festivaly aj kúpaliská sú na zoznámenie ideálne
Obľúbeným miestom na zoznamovanie sú najrôznejšie kluby a diskotéky, podľa prieskumu tu svoju polovičku stretne asi 20 % ľudí. V lete sú potom samostatnou kapitolou festivaly. Na niekoľkodennom festivale sa môžete zoznámiť s mnohými zaujímavými ľuďmi, ktorých navyše baví rovnaký hudobný štýl. Navštíviť môžete aj rôzne dedinské zábavy, hody alebo púte. Vhodným miestom na zoznámenie je aj kúpalisko, kde sa v lete zdržiava mnoho ľudí.

 

Internetové zoznamky pomôžu prekonať ostych
Ak patríte k tým ostýchavejším alebo sa v lete nikam nedostanete, svoje šťastie môžete nájsť aj online. Zoznamovanie cez internet je medzi nezadanými čoraz viac populárnejšie. Internetové zoznamky alebo chaty využíva asi tretina nezadaných, vzťah nadviaže zhruba každý piaty. „Na internetovej zoznamke si môže nezadaný človek naprofilovať dokonalý náprotivok, ktorý má presne tie záujmy a vlastnosti, ktoré si vysníval. To je zároveň najväčším problémom. Preddefinované a často pomerne náročné požiadavky vedú k tomu, že niektorí kandidáti ani nedostanú šancu,“ upozorňuje Aleš Kalina. Ak ste ale v zoznamovaní cez internet úspešní, môže to mať svoje výhody aj do budúcnosti. Vedci z univerzity v Chicagu totiž zistili, že manželstvo z internetových zoznamiek končí rozvodom o 25 % menej často.

 

Návod na úspech v láske hľadajte sami v sebe
Neúspech v nadväzovaní vzťahov môže mať neblahý vplyv na psychiku človeka. Obzvlášť v lete, kedy si veľa ľudí užíva, môžu tí, ktorí sa márne snažia zoznámiť, upadnúť do depresie. Problémom však môže podľa odborníkov byť v nastavení nezadaného. „Aby sa človek mohol zoznámiť, musí mať predovšetkým rád sám seba. Ak odíde na diskotéku s tým, že sa opäť s nikým nezoznámi, pravdepodobne to tak dopadne. V prípade dlhodobého problému v nadväzovaní vzťahov je preto dôležité prehodnotiť postoj k sebe samému a odstrániť bloky, ktoré vznikajú v detstve alebo po predchádzajúcich neúspešných vzťahoch,“ vysvetľuje Aleš Kalina.