Zmeniť alebo nezmeniť zdravotnú poisťovňu? Rozhodnite sa podľa výhod a osobnej starostlivosti

Zmeniť alebo nezmeniť zdravotnú poisťovňu?

Zmeniť zdravotnú poisťovňu môžete raz ročne, a to do 30. septembra. Má to však zmysel, ak tri poisťovne ponúkajú v zásade rovnaké povinné zdravotné poistenie s rovnakou cenou?  Judita Horváthová, okresná vedúca OVB Allfinanz Slovensko, si myslí, že rozhodne áno. Podľa svojich špecifických potrieb totiž môžete veľa získať.

Aj keď rozsah verejného zdravotného poistenia určuje zákon a je rovnaký pre všetky poisťovne, tie sa predsa len odlišujú. „Každá poisťovňa si vyberá oblasť starostlivosti o zdravie, kde chce byť najlepšia. Preto si vždy ponúkané výhody porovnajte s tým, čo potrebujete vy a vaša rodina. A ak zistíte, že vám bude lepšie v druhej poisťovni, neváhajte s prestupom,“ odporúča J. Horváthová.

Skontrolujte si týchto 7 parametrov. Ukážu vám reálny rozdiel medzi poisťovňami:

  1. Sieť lekárov tam, kde žijete

Žiadny benefit nemôže vyvážiť fakt, ak vo vašom meste či okrese nenájdete všeobecného lekára alebo špecialistu, ktorý má zmluvu s vašou poisťovňou. Ak zvažujete zmenu, preverte si, že aj vaša budúca poisťovňa má podchytených všetkých lekárov, ku ktorým chodíte. Nemá zmysel porovnávať celkové počty na webe, tie sú takmer identické, sústreďte sa výlučne na svoje potreby.

  1. Čo najmenej ľudí, čakajúcich na operáciu

Pri vážnom zdravotnom stave je kľúčové dostať sa na operačný stôl čím skôr. V opačnom prípade sa totiž váš stav zhoršuje a, čo je najhoršie, vy zbytočne dlho trpíte bolesťami či obmedzením pohybu. Preto má zmysel porovnávať  čakacie lehoty, ktoré sleduje Úrad pre zdravotnú starostlivosť. Najnovší vestník hovorí, že všetky tri poisťovne v minulom roku zásadne znížili počet ľudí, ktorí čakali na vážnu operáciu viac ako 12 mesiacov. Dlhodobo najmenej čakajúcich v prepočte na poistný kmeň má Union, nasledovaný Dôverou a VŠZP.

  1. Bonusy / zľavy

Zoznam výhod, benefitov či bonusov je v každej poisťovni dlhý. Najlepšie je pozrieť si ich porovnanie na niektorej webstránke a potom sa zamerať na vybrané výhody na webe jednotlivých poisťovní. Môžete sa tiež poradiť s finančným sprostredkovateľom, ktorý má prehľad. Osobitnou kategóriou sú finančné výhody a zľavy, ktoré vám aj priamo šetria peniaze. „Dôvera vracia doplatky za lieky pre deti a ich rodičov do 200 eur ročne, dáva zľavy na kúpeľné pobyty a má program Bojovníci za zdravie, cez ktorý môžete požiadať o príspevok na liečbu, ktorú poisťovňa bežne neplatí. Union zase ponúka 50 percent na cestovné poistenie a príspevok 30 eur na plávanie aj dentálnu hygienu. Všeobecná zdravotná poisťovňa zase 15 % zľavu v optike a v internetových obchodoch pre najmenších,“ radí Horváthová.

  1. Papier alebo online

Výber poisťovne vám vie ušetriť čas. Napríklad v Dôvere nemusíte chodiť s bábätkom do pobočky – jej pracovník  príde k vám domov. Navyše má reálne najlepšiu elektronickú pobočku  a kvalitnú infolinku.

  1. Lekár v mobile

Dôvera má aplikáciu do mobilu. Zobrazuje údaje o zdraví z elektronickej karty, máte v nej nahratý svoj preukaz aj preukaz svojich detí. Union má aplikáciu Domáci doktor, ktorá pomáha zorientovať sa pri prvých príznakoch ochorení.

  1. Odmeňovanie

Je chvályhodné, že sa poisťovne pustili do odmeňovania ľudí za ich starostlivosť o zdravie. Union už niekoľko rokov odmeňuje ľudí, ktorí absolvujú preventívne prehliadky. VŠZP zase oceňuje mužov ochotných absolvovať preventívnu urologickú prehliadku tým, že ju získajú bezplatne už vo veku 40 rokov (bežne od 50 rokov). A Dôvera uhrádza 200 eur za implantáciu embryí alebo vajíčka na špičkovej klinike ReproMedicína.

  1. Fajčiari a odvykanie

Štatisticky  je na Slovensku 21 percent fajčiarov – reálne číslo dospelých fajčiarov je však ešte vyššie, keďže štatistika počíta už s mládežníkmi od 15 rokov. Dôvera má pre ľudí vo veku 30 – 60 rokov ročný preventívny program Zdravé srdce, v rámci ktorého získajú príspevok na produkty na odvykanie od fajčenia v sume 33,19 eura.

Zmeniť alebo nezmeniť zdravotnú poisťovňu?

Na prestup stačí jeden podpis
Zmeniť poisťovňu je jednoduché. Stačí uzavrieť zmluvu s novou poisťovňou, ktorá zabezpečí výpoveď vo vašej pôvodnej. Poisťovne vám umožňujú uzavrieť zmluvu 3 spôsobmi:

  • Na pobočke alebo u finančného sprostredkovateľa
  • Podpísanú zmluvu pošlete poštou
  • Zmluvu uzavriete na webe alebo telefonickej linke, následne vám na podpis príde kuriérom

Poisťovňu reálne zmeníte k 1. januáru ďalšieho roka, nový preukaz vám príde poštou. Od tohto roku dokonca nemusíte vracať starý preukaz – nehrozia vám žiadne sankcie.

A čo ak názor zmeníte a uzavriete dve zmluvy v jednom roku? Úrad uznáva ako platnú prvú zmluvu, ktorú ste podpísali. Ak však trváte práve na tej druhej, pošlite prvej poisťovni list, v ktorom odstupujete od zmluvy. Poisťovni tak ušetríte zbytočnú administratívu a sebe starosti.