Zlozvyky, ktoré z nás vysávajú energiu

Ťaživá únava, nechuť k akejkoľvek aktivite či neschopnosť naštartovať mozog? Možno vám to niečo pripomína. Áno, jeseň a zima sú obdobím útlmu a prípravou prírody na zimný spánok. Nedostatok slnečného svitu, chladné a často daždivé dni pôsobia po príjemnom babom lete na väčšinu z nás trochu neradostne.

Nezvádzajme však všetko len na vonkajšie počasie a zameťme si najprv pred vlastným prahom. Často zbytočne podliehame okolitým podmienkam a vlastným konaním únavu ešte zhoršujeme. Aké zlozvyky nám v tomto období uberajú najviac energie a ako sa s nimi vysporiadať? Možno sa v piatich zlozvykoch sami nájdete a potom ich ľahšie odstránite.

 

1.       Nedostatok pohybu a čerstvého vzduchu
S príchodom jesene a zimy všeobecne menej športujeme, vyhovárame sa na zlé počasie, skorší západ slnka a nejako sa nám do pohybu nechce. V poriadku, vonku možno nie je pekne, ale to predsa ešte nie je dôvod sedieť doma! Ani sychravé počasie by nás nemalo odradiť od prechádzky v prírode alebo po meste, polhodinka denne nás nezabije. Bežecké tenisky na klinec tiež rozhodne nevešajte. S dobrou výbavou neprechladneme a behom si príjemne prečistíme hlavu. Pokiaľ vonku prší, skúste zájsť napríklad do posilňovne, na jogu, squash alebo tanečné lekcie. Možností, ako vyplaviť endorfíny a zlepšiť si náladu je veľa, nech je počasie akékoľvek.

2.       Menej zeleniny a ovocia
Pre tých, ktorí milujú najmä sezónne ovocie a zeleninu, je prístup k nim v tomto období trošku obmedzený. Možností je ale stále veľa a mali by sme ich nášmu organizmu dopriať. Stavte napríklad na mrkvu, špenát, pór, červenú a bielu kapustu a z ovocia jablká a hrušky. Vychutnajte si ich napríklad vo forme fresh drinkov alebo smoothies.

3.       Nedostatočné dopĺňanie potrebných vitamínov a minerálov
V lete tento problém zvyčajne nemáme, ale s prichádzajúcou zimou je potrebné viac a viac myslieť na to, či je naša strava bohatá na potrebné vitamíny a minerály. Málo slnečných lúčov znamená pre naše telo horšiu náladu, väčšiu únavu a často aj nedostatok vitamínu D. Chýbajúce D-čko by sme mali ideálne kompenzovať zvýšenou konzumáciou rýb a rybieho tuku. Únavu rovnako tak môže spôsobovať nedostatok železa a horčíka. Železo je obsiahnuté napr. v červenej repe, červenom mäse, šošovici apod. Horčík nájdeme napríklad v datliach, banánoch, píniových orieškoch či mandliach.

4.       Negatívne myslenie
Problém so zlou náladou je ten, že sa jej často zbytočne poddávame a vyžívame sa v nej. Čo tak namiesto šomrania na počasie, krátke dni a málo energie dopriať trochu luxusu a cítiť sa na chvíľu šťastne? Kúpte si napríklad diár, do ktorého si každý večer pred spaním napíšete, čo sa vám v ten deň podarilo alebo čo vám urobilo radosť. Keď si budete spätne svoje zápisy čítať, uvedomíte si, koľko pozitívnych vecí sa vo vašom živote dennodenne odohráva. Verte tomu alebo nie, ale naozaj to funguje!

5.       Zlá organizácia času
Energiu nám tiež uberá neschopnosť dobre si zorganizovať svoj čas. Po príchode septembra, nástupe detí do školy a dospelých do plného pracovného nasadenia možno viacero z nás nabralo trošku sklz a kvapku hektiky, ktoré sa nedarí odstrániť. S blížiacimi sa Vianocami počet vecí, ktoré je potrebné urobiť len narastá a to nás stresuje. Nie každý dokáže nosiť v hlave všetky povinnosti zároveň a na nič nezabudnúť. Skúste si každý deň urobiť zoznam úloh, ktoré potrebujete vybaviť. Uvidíte, že odškrtávanie jednotlivých položiek vám prinesie skutočný pocit uspokojenia.

Zdroj: Soňa H.
Foto: Profimédia