Životná zmena nefunguje okamžite. Všetko chce svoj čas…

Mnohí ľudia, ktorí sa na mňa obracajú, prichádzajú s tým, že by chceli spraviť zmeny vo svojom živote hneď a čo najrýchlejšie. Okamžite túžia po tom, aby videli a prežili svoje túžby a želania, ktoré by mali stáť na konci premeny. Snažím sa týmto ľuďom vysvetliť, že takto život nefunguje.

Aleš Kalina, kouč

Výsledky, ku ktorým sa dotyčný dopracoval, sú produktom mnohých rokov sústavnej činnosti a nemožno ich zmeniť ihneď. Ako malí sme sa rodili postupne v tele matky. Ako deti sme sa postupne učili jednotlivé krôčiky. Ako mládež sme postupne prežívali rôzne zážitky a to všetko sformovalo náš život do podoby, v ktorej ho vidíme dnes.

Dlhodobé zanedbávanie
Je to rovnaké ako so zubami. Dlho necítime nič, kaz má priestor pekne sa množiť a bez toho, aby sme o ňom vedeli, pomaly bujnie. Keď nás v zube prvý raz pichne, je už neskoro. Nedbali sme na prevenciu a nezostáva nám nič iné ako sa vybrať k zubárovi, aby naše dlhodobé zanedbávanie upratal.

Ak ste sa ocitli v nepríjemnej životnej situácii, vedzte, že ste sa v nej ocitli dobrovoľne na základe svojich rozhodnutí, ktoré ste počas života urobili. Mysleli ste si, že sa dostanete k svojmu cieľu, a hľa – skončili ste niekde, kde nechcete byť. Ako je to možné? Jednoducho je to tak preto, lebo vaše rozhodnutia obsahovali chyby. Viedli vás cestou, na konci ktorej nebolo to, čo ste pôvodne hľadali.

Tak sa vám mohlo stať, že ste s partnerom, ktorý vám nevyhovuje, máte 30-kilovú nadváhu a vôbec neviete, kde ste tie kilá nabrali, odhalili vám zdravotný problém, vyhodili vás z práce a ktovie čo ešte. Spočítané a podčiarknuté – ocitli ste sa na mieste, kde vám mozog hlási, že sa tam necítite dobre.

Rýchle riešenia nikam nevedú
Čo ďalej? Rozhodne nechcite vidieť výsledok hneď. Mnoho firiem a ľudí zakladá svoje marketingové taktiky typu: „Kúp a riešenie uvidíš hneď“. A je jedno, o aký druh tovaru ide. Či ide o polievku, alebo produkty na chudnutie, ľudia dnes chcú instantné riešenia teraz, hneď. Zarábajú si na problémy celé roky a potom – svet, čaruj a daruj to, čo chcem, práve teraz. A najlepšie bez práce a bolesti, bez sebazaprenia.

Poznám firmy, čo na instantných riešeniach zarobili milióny a tým chudákom, ktorým svoje riešenia predali, aj tak nepomohli. A prečo? Pretože rýchle riešenia nikam nevedú. Krátkodobé záväzky sú nanič.

Preto nepodľahnite zvodným ponukám rýchlych zmien! Sú síce kráľovsky zabalené, ale to je to jediné dobré, čo na nich uvidíte. Zabudnite na „instant“! Ako teda pokračovať?

Riešenie musím vždy hľadať v horizonte aspoň jedného roka, keď chcem schudnúť, musím zmeniť svoj životný štýl, a nie sa trápiť hladovkou v domnienke, že týždeň utrpení ma niekam privedie.

Keď som po náročnom rozchode, nemôžem očakávať, že hneď zajtra nadviažem skvelý vzťah, po ktorom vo svojich bolestiach len tak prahnem. Opäť budem musieť zapracovať najprv sám na sebe, aby som si nepriťahoval rovnaký typ partnerov aj do budúceho zväzku.

Predstavte si:
Navrhujem vám prijať nasledujúci obraz, ktorý aplikujte pri osobnej premene vždy, keď mozog bude mekotať, že vám premena trvá dlho. Prestavte si, že máte v záhrade kopu tehál, povedzme desaťtisíc, a potrebujete ich poprenášať na iné miesto. Hrozná úloha, pomyslíte si. Ale keď odnesiete každý deň desať tehál, ani sa neprepracujete, ani neunavíte a za určitý čas budete mať hromadu presunutú. Denné opakovanie činností dáva pocit zadosťučinenia a novovytvárajúci sa návyk na dosiahnutie pozitívneho cieľa vás postupne naplní blahom.

Tak do toho!