Život je ako hra s kartami…

Predstavte si svoj život ako kartovú hru, v ktorej vám boli už pri narodení rozdané určité karty. Niektoré z nich sú našimi celoživotnými kartami, iné môžeme odhodiť a vziať si nové, niektoré zas môžeme vedome vymeniť za iné.

 

S dobrými kartami vie hrať takmer každý, hoci na druhej strane – aj s dobrými kartami sa dá celá hra pokaziť či dokonca prehrať. Dosť často bývajú karty namiešané tak, že človek môže mať v ruke nejaký skutočný tromf, napríklad v podobe veľkého talentu, ale zároveň sa ďalšia karta, ktorú drží, môže volať

Nedostatok usilovnosti a zodpovednosti. Tá môže prebiť aj onen tromf. Určite také prípady premrhaných talentov a zahodených dobrých životných štartov poznáte.

Niekedy človek dostane do vienka naozaj zlé karty v podobe zlého detstva, chudoby, absencie lásky najbližších alebo nejakého hendikepu. Ak sú však k týmto Čiernym Petrom primiešané karty, ktoré sa volajú Vytrvalosť, Usilovnosť, Bojovnosť, Viera v seba, Optimizmus, tak sa dá hrať dobrá životná hra plná zápletiek, výziev a výhier. Pre takú hru platí: čo ma nezabije, to ma posilní.

Väčšina z nás však dostala do vienka nie vyslovene zlé ani vyslovene skvelé karty, takže máme predpoklady hrať zaujímavú hru, ktorá nás bude baviť. Je to skrátka v našich rukách, vlastne v hlave.

Hra môže byť veľmi premenlivá. Nič v nej nie je stopercentne isté a všetko sa stále mení. A to je na nej práve to najlepšie. Nie je nudná a má množstvo herných variantov. Čím pestrejšia hra plná zvratov, tým zaujímavejší život, nemyslíte?

Ešte len pred chvíľkou ste si zvykli na karty, ktoré máte v ruke, a už sa hra mení a prichádza vám do ruky karta nová. Väčšina ľudí máva tendenciu okamžite hodnotiť, či je nová karta dobrá, alebo zlá. Hoci hodnotíme stále, nevieme to úplne presne. Nemáme dobrý odhad. Karta, ktorá sa nám javí ako úplne hrozná a pri ktorej nariekame, prečo sme si ju potiahli, sa nakoniec – za nejaký čas – môže ukázať ako tá najlepšia, čo nám vôbec mohla prísť. Býva to však aj naopak. Karta, ktorá sa javí ako tromf, sa ukáže ako Čierny Peter.

Niekedy si ľudia na svoje karty tak zvyknú, že keď majú možnosť vymeniť si ich, boja sa„Čo ak si vytiahnem ešte horšiu kartu? Radšej si nechám tie, čo mám. Nič to, že moja hra za veľa nestojí. Nič to, že vyslovene nevyhrávam.“ (Poznáte to: zmena práce, zmena bydliska, zmena partnera a pod.)

Množstvo ľudí stále pozerá cez rameno vedľa sediaceho hráča a narieka„Och, prečo nemám také skvelé karty ako on? Ten život je ale nespravodlivý.“ Nie je lepšie svoje karty prijať a sústrediť sa na to, ako svoju vlastnú hru zahrať inteligentne, užiť si ju a vyhrať?

Niekto zase odmieta hrať a stále len čaká na vysnívanú kartu, a tak vlastne vôbec žiadnu hru nehrá a nežije. Hovorí si: „S tými kartami, čo mám, nemá žiadnu cenu hrať. Začnem hrať, až dostanem nejaký tromf.“

Koučing vám pomôže začať hrať dobrú alebo ešte lepšiu hru, než hráte doteraz. Pomôže vám rozpoznať vaše dobré a zlé karty, poradí vám, ktorú kartu odhodiť a ktorú vymeniť. Zároveň vám pomôže prísť na to, prečo sa vám tí vaši Čierni Petrovia stále znovu a znovu vracajú do ruky a aké chyby v hre robíte.

Nezabudnite ani na to, že hra sa skončí, až keď sa skončí, a je škoda skladať karty na stôl predčasne. Nikdy neviete, aký tromf si môžete o chvíľu vytiahnuť.

Nech vás vaša životná hra hlavne baví.

Zdroj: Luďka Ježová, koučka