Zhoďte slona zo strechy svojho domu!

thumbnail-zhodte-slona-zo-strechy-svojho-domu-174944

Výdatné sneženie, ktoré zasiahlo Slovensko niekoľkokrát za posledné týždne predstavuje okrem zvýšeného nebezpečenstva na cestách a chodníkoch aj riziko pre strechy domov a iných objektov. Allianz – Slovenská poisťovňa registruje od 1. decembra 2012 do dnešných dní 321 poistných udalostí spôsobených tiažou snehu v celkovej výške 130-tisíc eur.

Z pohľadu škôd zapríčinených tiažou snehu bola rekordná minuloročná zima, ktorá spôsobila vyše 3000 takýchto poistných udalostí vo výške prekračujúcej milión eur. Oproti predošlým rokom sme zaznamenali niekoľkonásobný nárast počtu a aj výšky poistných udalostí.

 

 

Slon na streche

Iba 20 centimetrová vrstva snehu na streche bežného rodinného domu váži približne 2 tony – asi toľko ako slon. A to je hmotnosť, ktorú mnohé strechy nie sú schopné udržať. Je preto veľmi dôležité, aby majitelia domov nepodceňovali toto riziko a svoju strechu včas odbremenili. Odborníci z Allianz – Slovenskej poisťovne preto odporúčajú:

 

  •   –  Stačí jedna noc výdatného sneženia, aby napadlo množstvo snehu schopné spôsobiť veľké škody na streche domu. Nestrácajte preto zbytočne čas a odstráňte sneh zo strechy čím skôr.
  •   –  Ak sa majitelia rozhodnú sneh odstániť zo strechy sami, mali by v prvom rade dbať na bezpečnosť. Na streche totiž hrozí reálne riziko pošmyknutia sa a vážneho úrazu. Ak nie ste presvedčení, že to sami zvládnete, využite radšej služby profesionálov.
  •   –  Niektoré strechy sú navrhnuté tak, aby vydržali veľkú tiaž snehu. Ak si nie ste istý, koľko zvládne tá vaša, poraďte sa so skúseným statikom, ktorý vám odporučí ďalšie riešenia.
  •   –  Ak zbadáte náznaky prasklín na strešných trámoch alebo stenách domu, mali by ste byť obzvlášť opatrní. V takýchto prípadoch radšej opustite dom čím skôr a kontaktuje záchranné zložky.
  • sneh