Ženy vedia, ako urobiť svojim deťom radosť

Mať dieťa a potomka, ktorý nám bude robiť radosť, je ten najkrajší sen a pre matku to platí dvojnásobne. Aby sme sa o to pričinili čo najviac, musíme im usporiadať k maximálnej možnej spokojnosti ich priestor a okolie, v ktorom budú bývať. Ako ale zariadiť detskú izbu, aby sme zohľadnili všetko dôležité a nič nepodcenili? Môžete sa nechať inšpirovať.

Väčšina rodičov sa o to dnes už snaží vedome, chce, aby ich deti boli vo všetkom ako oni. Ale pre harmonický rozvoj potrebujú deti niečo úplne iné, svoj vlastný, vykreslený svet. Nemôžeme ich donútiť, aby sa stali v 6 rokoch svojho života dospelým človekom, ktorý si bude na seba zarábať. Dieťa sa potrebuje veľa vecí učiť a spoznávať. Aj vďaka dokonalému priestoru detskej izby to bude omnoho jednoduchšie. Takže od kolísky sa musíte začať zaujímať, kde zoženiete ten najlepší detský nábytok, s ktorým to bude naozaj hračka.

Ako  a kde začať?
Priestor detskej izby by mal byť vyzdobený v pastelových farbách a detaily by mali byť veľké. K základom, od ktorých to bude závisieť, patrí samozrejme povrchová úprava stien. Tie by mali byť svetlé a farebné. Ak sa nechcete obmedziť len na klasiku v podobe vymaľovanej omietky, vyskúšajte originálne detské fototapety. Výber vzorov, motívov a obľúbených rozprávkových hrdinov vám možno bude správne rozhodnutie komplikovať, ale ak zohľadníte vek, pohlavie a hodnoty vášho dieťatka, určite s tým nebudete mať najmenší problém. Mali by ste sa pokúsiť vytvoriť územie, ktoré mu bude vlastné.

Správne osvetlenie
Pri úprave detskej izby je dôležité vziať do úvahy anatomické vlastnosti dieťaťa, preto by sa mal uprednostniť špeciálny nábytok. Treba mať tiež na pamäti, že detská izba slúži súčasne ako spálňa, obývacia izba a herňa, pre školákov aj ako miesto štúdia. Psychológovia preto odporúčajú rozdeliť miestnosť na funkčné oblasti.

Rôzne zdroje osvetlenia vám v tomto smere veľmi dobre pomôžu. Horné svetlo sa dá tradične vyriešiť pomocou lustra alebo svietidiel zabudovaných do falošného stropu. Spínač musí byť ale  spustený tak, aby dieťa mohlo svetlo samostatne zapnúť a vypnúť. Myslite pritom aj na bezpečnosť.  Ak to doplníte pekným detailom, ktorý bude umiestnený v zaujímavom ráme na obrazy, určite sa vám zónovanie priestorov nevymkne spod kontroly.

Viac detí, viac možností
Ak máte dve alebo viac detí a to aj s minimálnym vekovým rozdielom, je možné využiť približne rovnaký charakter a zvyky. Ak je to väčší rozdiel, možnosti máte samozrejme tiež.

Tu bude ale nutné možno meniť už farbu a niekedy samozrejme aj veľkosť druhov nábytku. Niekedy pomôžu špeciálne policové regály, pričom musíte opäť zohľadňovať faktor bezpečnosti. Matky ale presne a najlepšie vedia, ako svojim deťom urobiť radosť. Niekedy to ale s radami môže byť ešte pohodlnejšie.

Autor: Ľuboš J.
Foto: Shutterstock