Zdravie nie je komodita – nekúpite si ho

Je nezmyselné a nebezpečné utvrdzovať sa v ilúzií, že na zdravie máme prirodzený nárok a že chorôb sa môžeme zbaviť pomocou liekov a rôznych procedúr. Rovnako ako politická sloboda by zdravie nemalo byť považované za komoditu, ktorú má distribuovať veda, či vláda. Nedá sa získať pasívne u lekára alebo v drogérii na rohu.

Plne tu platia slová Goetheho: „Čo si zdedil po otcovi, musíš si znovu zaslúžiť, inak to nebude tvoje.“ Zdravie a výkonnosť možno získať len disciplinovaným spôsobom života. (Rene Dubos)

 

Ľudské telo, ktoré stvorila príroda, je nádherné. Je to integrovaný komplex rôznorodých orgánov a ich funkcií, vyúsťujúcich k fenoménu – život . Počas tohto života je telo stimulované, podnecované, trestané, odmeňované a utvárané svetom, do ktorého bolo vrhnuté. Telo sa stáva tým, čo koná a čo prijíma. A ak nekoná, potom platí, že čo nepoužívame a čo devastujeme, o to prídeme. Telo človeka zjednocuje telesnú, psychickú a duševnú stránku človeka. Telesné a psychické procesy spolupôsobia. Zdravie je primeraná rovnováha, koordinácia všetkého, čo sme.

Aby sa človek cítil fit, aby bol sám so sebou spokojný a vyrovnaný, môže pre to urobiť veľmi veľa. Životný štýl je určitý spôsob života alebo štýl života, ktorý vyjadruje hodnoty a postoje jednotlivca alebo skupiny. Prejavuje sa v správaní a návykoch, ktoré sú pre nich typické, ale aj v podmienkach, ktoré si vyberajú pre život. Ak hovoríme o zdravom životnom štýle, tak základnou hodnotou jednotlivca a skupiny je snaha udržať a rozvíjať zdravie.

 

Absencia rovnaváhy a absencia zdravia
Zdravie závisí omnoho viac od správania človeka, ako od lekárskej starostlivosti. Vznik chorôb a predčasné úmrtia súvisia s nezdravými návykmi, ktoré sa považujú za choroby životného štýlu. Človek je uspôsobený tak, že potrebuje určité množstvo pohybu – nie viacej a nie menej. Ďalej potrebuje určité množstvo potravy určitého druhu. Potrebuje tiež dostatok času a prostriedkov na regeneráciu, z dôvodu odreagovania sa od každodenného napätia a stresov. Ak niekto zájde do jedného z dvoch extrémov – primálo alebo priveľa pohybu, potravy či odpočinku – potom celý jeho telesný a psychický systém prestáva správne fungovať. Absencia rovnováhy prináša so sebou absenciu zdravia. Dokonalá rovnováha navodzuje aktívne zdravie.

 

Zlaté pravidlá
Nikto iný za nás nerozhoduje, ako svoj život prežijeme. Sme to len my a nikto iný, kto o tom rozhoduje. Musíme si uvedomiť, že nežijeme život preto, aby sme ho prežili v určitom, pre nás vymedzenom čase. Ale aby sme ho prežili v čo najlepšej kvalite, v šťastí, pohode a v zdraví. Tieto „zlaté pravidlá“ je potrebné vštepovať svojím deťom už od útleho veku. Ak máte správny základ stravovania už od detstva, tak máte na čom stavať a omnoho ťažšie skĺznete tým nesprávnym smerom. Je to ako so stavbou domu. Ak má dom dobrý základ a je správne a dobre postavený, vydrží dlho bez akýchkoľvek porúch. Preto je potrebné už od detstva svojim deťom vštepovať tie správne základy životosprávy. Žiadny človek totiž nevydrží dlhodobo, a nie to celoživotne, držať diétu. Preto je najlepšie osvojiť si základy rozumného zdravého stravovania, kde si môžete dopriať všetko. Rozhodujúce však je čo zjete, kedy to zjete a koľko toho zjete.

 

Pre jednoduchosť, osvojte si týchto päť P:

·         Pravidelnosť

·         Pestrosť

·         Primeranosť

·         Pitný režim

·         Pohyb

Pravidelnosť – Jesť v pravidelných dávkach a správne množstvo potravy ruka v ruke vedú k zabezpečeniu energie a trvalému znižovaniu hmotnosti.Optimálne, a aj z praxe osvedčené, je jesť menšie porcie štyrikrát až päťkrát denne. Čo vychádza každé tri až štyri hodiny. Pravidelnosť má viacero plusov. Jedlo si dokážete lepšie vychutnať. Zaradením malých občerstvení v podobe ovocia, zeleniny, jogurtov a iných mliečnych výrobkov, koktailov a podobne sa vám podarí zabrániť poklesu výkonnosti. Vaše tráviace ústrojenstvo nebude preťažené a výživné látky sa lepšie zužitkujú.

Pestrosť – je veľmi dôležité, aby ste jedli čo najširšiu škálu potravín a tým dostali do tela čo najviac rozmanitých živín. Trh ponúka rozmanité potraviny. Využite ich a zapojte trochu fantázie. Skúste aspoň trikrát do týždňa zaradiť do svojho jedálnička nejakú novinku. Vyhnite sa jednostrannosti, aj keď sa to bude týkať veľmi zdravých potravín. Ako sa hovorí „všetkého veľa škodí“.

Primeranosť  Raňajkuj ako kráľ, na obed sa podeľs priateľom a večeru nechaj nepriateľovi.  Nie nadarmo sa často používa táto ľudová múdrosť. Dokázalo sa, že človek spaľuje kalórie lepšie dopoludnia ako večer. To znamená, že ak vaše raňajky budú sýte neuškodí to vašej línii tak ako keby ste rovnaké jedlo zjedli večer. Raňajky sú dôležité jedlo, pretože naštartujú váš organizmus do nového dňa, dodajú dostatok energie a zasýtia vás aspoň na tri hodiny. Je potrebné dávať si pozor aj na veľkosť porcií, pretože nemôžeme si dopriať rovnakú porciu v deň, keď budeme cvičiť a aj v deň, keď budeme leňošiť.

Pitný režim – Často sa voči svojmu telu prehrešíme slabým alebo nevhodným pitným režimom. Naše telo potrebuje na správne fungovanie dostatok tekutín. Inak nie je schopné sa dostatočne zbaviť škodlivých látok, máme problém so stolicou a pre telo potrebné látky nie sú schopné sa z krvi vstrebať v dostatočnom množstve. A potom telo nie je schopné správne fungovať. Voda je prírodný čistič odpadov v tele. Odbúravaním tukov sa uvoľňujú odpadové látky, ktoré treba odplaviť. Preto je potrebné denne prijať 1,5-2 litre tekutín, ak šporujeme alebo je veľmi teplo tak aj viac.

Pohyb – Všetko čo skonzumujeme sa premení na energiu, ktorá slúži ako palivo pre náš organizmus. Ak sa energia nespotrebuje, premieňa sa na tuk a ten nás zaťažuje. Nedostatok pohybu sa prejavuje sklonom k nadváhe a obezite, svalovou ochabnutosťou, zadychčanosťou, zlou náladou. Je potrebné si uvedomiť, že čím ste aktívnejší, tým ste pohyblivejší. A naopak, čím ste pohodlnejší, tým viac sa cítite unavený. Svaly spaľujú viac než dve tretiny celkovej energie. Preto platí- čím viac svalov máte, tým máte rýchlejší metabolizmus, tým viacej môžete jesť a tým viacej tukov spálite. Zväčšenie svalovej hmoty a zlepšenie svalovej práce zrýchli metabolizmus, zníži chuť do jedla a dodá vám chuť do života. Telesná aktivita zlepšuje kondíciu, podporuje imunitu, má vplyv na duševnú vyrovnanosť, odbúrava stres a zlepšuje náladu. Vylučujú sa v tele endorfíny, ktoré vám vyčistia hlavu. A takáto uvoľnená radosť a sila podporujú zdravie.

Autor: Janka Trebulová