Zdravá výživa pre psov musí mať svoje pravidlá

84  Vyživovacie nároky psa sú úplne iné, ako má človek. To znamená, že jedálny lístok jeho majiteľa nie je preňho vyhovujúci. Denný príjem potravy by mal vyvážene obsahovať všetky nevyhnutné živiny potrebné pre jeho zdravie a zároveň zohľadňovať špecifiká ako sú plemeno, veľkosť, vek a fyzická aktivita.

Na rozdiel od človeka, ktorého organizmus je prispôsobený rôznorodej strave, pes má veľmi špecializovanú črevnú flóru. Tá je 1000-krát menšia, kvôli čomu nemôžeme psa kŕmiť ako človeka. Aby sme psa kŕmili správne, musíme zohľadniť jeho vek (rast, dospelosť, starnutie), veľkosť a hmotnosť. Taktiež treba brať do úvahy prípadný rizikový profil (obezita), ako aj či je alebo nie je kastrovaný. Dôležitý je aj stupeň aktivity – koľko času trávi doma, ako často chodí na prechádzky, či je zapojený do aktivít svojho majiteľa (pracovné psy) alebo aktívne vykonáva nejaký šport. Svoju úlohu zohrávajú aj jemné špecifiká každej psej populácie, keďže existuje takmer 400 plemien, ktoré sú veľmi rôznorodé.

 

Pes musí mať nastavené stravovacie návyky

Optimálna výživa pre psa má niekoľko zásad. Potrava by mala byť vysoko stráviteľná a denne by mal dostať v presne určené časy 2 jedlá. Vďaka tomu si zvykne na svoj kŕmny rituál. Strava by mala byť ustálená, nemala by sa meniť a na jedlo by mal mať tiché miesto. Po jedle by nemala nasledovať žiadna väčšia fyzická záťaž – ako napríklad cvičenie.

 

Výživa podľa veľkosti psa

Rozsah váhy a veľkosti medzi jednotlivými plemenami psov je jeden z najširších v celej ríši zvierat. Počínajúc čivavou, ktorá váži 1kg, až po bernardína s jeho viac ako 100 kg. Čím väčšia je váha dospelého psa, tým sa zmenšuje energetická požiadavka na každý kilogram váhy. Opačne, menšie plemeno potrebuje prijímať viac energetickú stravu a väčšiu koncentráciu tuku ako stredne veľké plemená. Pri veľkých plemenách psov umožňuje nárast energetickej hodnoty potravy znížiť jej objem a takto môžeme kompenzovať ich obmedzenú tráviacu schopnosť. Nárast energetickej hodnoty tiež znamená zvýšenú koncentráciu proteínov, minerálov, vitamínov. Tuhosť a štruktúra krmiva by mala byť prispôsobená veľkosti, tvaru a sile čeľusti pre správne uchopenie a hryzenie.
85

Royal Canin ponúka pre psov 5 nutričných programov, ktoré zohľadňujú vek,aktivitu,veľkosť a fyziologický stav.

 

Kompletný rad krmív X-Small pre veľmi malé psy (do 4 kg) má vyvážený obsah vlákniny, ktorý pomáha uľahčiť vyprázdňovanie čriev. Vďaka vysoko stráviteľným bielkovinám prispieva k správnej konzistencii stolice, keďže veľmi malé plemená sú náchylné na zápchu.

 

Krmivá z rady Mini sú určené plemenám, ktorých hmotnosť sa v dospelosti pohybuje v rozpätí od 1 až 10 kg. Vďaka podpore metabolizmu tukov (L-karnitín) a dokonale vyváženej energetickej potrebe si udržiavajú ideálnu hmotnosť.

 

Psy s hmotnosťou od 11 kg až 25 kg sú známe svojou energickosťou a historicky sú považované za pracovné plemená. Často trávia veľa času tréningom vo vonkajšom prostredí a za každého počasia. Rad krmív Medium im ponúka vysokokvalitné bielkoviny a vyvážený obsah vlákniny. To všetko reguluje činnosť tráviaceho traktu.

 

Krmivá MAXI patria plemenám, ktorých hmotnosť sa v dospelosti pohybuje od 26 kg do 44 kg. Aktívna a športová povaha týchto plemien si vyžaduje energiu, ktorá zodpovedá ich životnému štýlu, najmä ak sa ich práca uskutočňuje v extrémnych podmienkach. Krmivo obsahuje bielkoviny a vyvážený prísun dietetickej vlákniny.

 

Pre psy, ktorých hmotnosť v dospelosti prevyšuje 45 kg, sú určené krmivá Giant. Obsahujú komplex antioxidantov na podporu neutralizácie voľných radikálov a vďaka prítomnosti taurínu pomáhajú udržiavať zdravé srdce. Dobrú stráviteľnosť opäť zabezpečujú vysoko stráviteľné bielkoviny a dietetická vláknina.

 

Zdroj: Royal Canin (www.royalcanin.sk)