Zarážky do dverí: Praktický a dnes už aj moderný doplnok do domácnosti

Zdroj obrázku: CHARTGRAPHIC / Shutterstock.com

Mnoho drobných doplnkov do domácnosti nás vie veľmi milo prekvapiť. A to najmä svojou praktickou stránkou a uľahčením práce. Aj taká obyčajná vec, akou je zarážka do dverí, prináša pri svojom používaní viacero dôležitých výhod.

 

Pod pojmom zarážka na dvere si určite dokážete predstaviť tú malú drobnú, za to veľmi praktickú vec. Väčšina z vás si predstaví nejaký väčší blok alebo panel, ktorým sa dajú zachytiť dvere. Vedeli ste, že sa vyrábajú moderné zarážky na dvere, ktoré vyzerajú esteticky a dokážete ich zladiť s celkovým dizajnom akejkoľvek izby?

Poďme sa však pozrieť na to, prečo v prvom rade zarážku do dverí využijete aj u vás doma. Toto sú hlavné dôvody:

Ochránite nielen dvere, ale aj stenu

Ak nemáte doma dvere, ktoré majú zabudovaný systém pomalého zatvárania, dobre poznáte, aký zvuk vydávajú zabuchnuté dvere. Máte doma deti v puberte? Potom je zrejme trieskanie dverami na dennom poriadku. Zarážka do dverí minimalizuje silné pribuchnutie, vďaka čomu sa vaše dvere nebudú ničiť a opotrebovávať sa.

Naopak, keď sa dvere otvoria príliš rýchlo, môžu zasiahnuť stenu. Zarážku preto viete umiestniť na dvere aj tak, aby nedošlo k poškodeniu či poškrabaniu steny. Vďaka jednej zarážke nebudete musieť nanovo maľovať stenu, ktorá je plná čiar a popraskaní od rýchlo otvorených dvier.

Skrytou výhodou je, že vám zarážka urýchli domácu „premávku“. Nemusíte stále otvárať dvere vo frekventovaných miestnostiach, akou je napríklad kuchyňa.

Dvere zostanú na určenom mieste

Samozrejme, primárnou funkciou zarážky je udržať dvere otvorené. Výhodou je, že si priamo vy dokážete stanoviť ako veľmi chcete dvere nechať otvorené. Ak chcete obývačku vyvetrať, aby ste sa v nej lepšie cítili, môžete nechať dvere otvorené dokorán, a dokonca ani silný prievan ich nezatvorí. Vďaka otvoreným dverám sa vzduch lepšie filtruje a čistí.

Naopak, ak máte návštevu v obývačke, a zároveň deti vo vedľajšej izbe, môžete dvere takmer zatvoriť, ostane akurát medzera na to, aby ste počuli, keby sa niečo stalo.

Súčasť bytovej dekorácie

Ako sme v úvode spomenuli, moderné zarážky do dverí sa vyrábajú v rôznych tvaroch a prevedeniach. Ak chcete zarážku do detskej izby, vybrať môžete napríklad roztomilé zvieratko. Ak hľadáte zarážku do predsiene na výber máte pekné zarážky s milými nápismi home alebo kovové zarážky napríklad s modelom vtáčika.

Ako sme vám vo vyššie spomenutých bodoch ukázali, zarážka do dverí sa skutočne v žiadnej domácnosti nestratí. Je veľmi pravdepodobné, že ak si kúpite jednu, zistíte, že potrebujete zase ďalšiu. Aj taký malý predmet ako zarážka vám vie uľahčiť každodenný život.

Zdroj: Lucia L.