Zaľúbené páry aj nezadaný influencer odpovedajú: Čo pre vás znamená láska?

Láska je jedinečný cit, ktorý cítime všetci rovnako. Láska nerozdeľuje, ale spája. Zhodujú sa na tom aj zaľúbené slovenské páry, ktoré sa s nami pri príležitosti blížiaceho sviatku sv. Valentína podelili o svoj pohľad na lásku. Sami sú dôkazom, že každá láska je láska, preto je čas vykašľať sa na nezmyselné predsudky.

 

Zaľúbiť sa a byť milovaný je niečo krásne, no napriek tomu sa na lásku niektorí stále pozerajú cez prsty. S predsudkami, ktoré sú často postavené len na strachu z nepoznaného, sa snaží bojovať aj značka ABSOLUT, ktorá prišla s kampaňou Každá láska je láska. Ukazuje, že každý má právo milovať koho chce, bez ohľadu na pohlavie, národnosť či farbu pleti. Práve príbehy, ktoré prinášame, sú dôkazom toho, že láska je krásna vo všetkých jej podobách, nerobí rozdiely, nikoho nesúdi a je silnejšia než pochybnosti.

Jakub (22) a Michal (35): Veríme, že raz pôjdeme po ulici bez strachu ruka v ruke
Mladý spevák Jakub Pružinský, známy aj zo SuperStar, o svojom vzťahu a sexuálnej orientácii prehovoril prvý raz len pred pár mesiacmi. O svoj príbeh sa podelil aj v kampani značky ABSOLUT Každá láska je láska. Jakub sa s partnerom Michalom spoznal cez mobilnú aplikáciu. „Bol to asi tretí muž, s ktorým som bol na rande. Bolo ťažké nájsť niekoho, kto je na tom podobne ako ja, ale hľadať sa vyplatilo. Už na prvom rande som sa do neho zbláznil. Bol, a samozrejme aj je, veľmi vtipný, inteligentný, očarujúci. Jednoducho si ma získal,“ hovorí zaľúbený spevák. Navzájom si tak učarovali, že zablúdili cestou na vlak. „Rande sa skončilo bez pusy, čo sme ale na druhý raz napravili,“ spomína. Michal je pre neho opora aj inšpirácia. „Našiel som lásku, ktorá ma nakopla. Pomáha mi budovať zdravé sebavedomie. Som šťastný. Naozaj šťastný a konečne sám sebou. Pevne verím, že malými krokmi sa dostaneme do bodu, kedy pôjdeme s priateľom po ulici bez strachu ruka v ruke,“ praje si Jakub. „Milovať človeka nie je zločin. Moja láska sa nelíši od inej. Rešpektujme sa navzájom. Milujme toho, pri kom sa nám srdce roztápa na kolomaž,“ dodáva spevák.

Alex (39) a Adela (36): Láska je pre nás odvaha čeliť neistotám a zlyhaniam
Rozprávka Alexa a Adely nezačala nijak originálne, ich „kde bolo, tam bolo“ sa odohralo v práci. Neoriginálny začiatok bol však absolútnym opakom toho, čo nasledovalo. Ich vzťah vyštartoval z nuly na sto za menej ako 6 mesiacov, kedy im na dvere klopalo ich prvé dieťa. „Retrospektívne, bolo to to najrozumnejšie bláznovstvo, pre ktoré sme sa kedy rozhodli. Po štyroch rokoch a dvoch deťoch sme svoju lásku spečatili manželstvom. Tu by som to uzavrel so slovami „pokračovanie nabudúce“,“ hovorí Alex, ktorý pochádza z Rumunska. Založiť si „medzinárodnú“ rodinu bolo pre nich vzrušujúce, a ako hovoria, stále aj je. Istým spôsobom to však bola aj výzva – priatelia a príbuzní sú si tisícky kilometrov vzdialení, nehovoriac o všetkých papierovačkách, byrokracii či jazykovej bariére. „Nikdy sme sa však nestretli s predsudkami v pravom zmysle slova, skôr to boli rozpaky zo strany niektorých členov rodiny a občas aj nás samotných,“ vysvetľuje Alex. A čo pre nich znamená láska? „Láska je pre nás odvaha. Odvaha čeliť vašim neistotám a zlyhaniam či odsúdeniam od druhých. Láska je viac ako len pozitívna emócia, láska je rozhodnutie, ktoré robíme. A tých možností nie je veľa, vždy sa rozhodujeme medzi láskou, alebo nenávisťou. Vyberáme si však lásku, a vďaka tomu sa môžu z národnosti, rasy či orientácie stať otvorené dvere a nie uzavreté bariéry,“ zhodujú sa manželia.

Peter Altof alias Expl0ited: Priateľka je pre mňa rovnocenný parťák
Peter je známy  slovenský youtuber, ktorý svojimi videami baví fanúšikov už nejaký ten piatok. Fanúšikovia si môžu pamätať časy, kedy ešte tvoril pár s influencerkou Momou. Od vtedy ubehlo veľa času a Peťo vo vzťahoch a láske postupne dozrieval. Hoci je dnes stále single, má na lásku  jasný názor. „V predstavách je moja priateľka rovnocenný parťák. Ťaháme jeden druhého, podporujeme sa a navzájom zo seba robíme lepšie verzie nás samých. Láska je pre mňa ultimátny lifegoal,“ tvrdí Peter, podľa ktorého sa každý problém zvláda lepšie s láskou. Ako sám hovorí, do vzťahu sa vie hlboko ponoriť, čo ho častokrát až dokáže vyviesť z miery. „Panikárim a neviem, čo mám robiť. Naposledy som volal babu na rande tak, že som jej spísal zoznam mojich plusov a mínusov. Nechal som ju aby sama vyhodnotila, či je to dobrý nápad,“ spomína s úsmevom. Ani mladý youtuber však neunikol predsudkom. Na vlastnej koži sa s nimi stretol najmä na sociálnych sieťach. „Bohužiaľ, ako krajina sme stále vo veľa veciach pozadu a nepáči sa mi, že ľudí dokáže pobúriť, keď sa majú iní ľudia radi. Pripadá mi to nefér a všetkým krivdám s snažím postaviť. Láska je pre všetkých a ľudia, ktorí tvrdia niečo iné, potrebujú sami viac lásky,“ hovorí Expl0ited.

Kika (25) a Sue (29): Láska pre nás znamená, že sa máme ku komu pritúliť, s kým sa smiať či komu dôverovať
Príbeh zaľúbenej dvojice z Bratislavy sa začal podobne ako u mnohých iných. Najprv si len dopisovali cez internet, kde ich spojilo fotografovanie. Sue si rozumela s foťákom a Kika zase vedela, ako sa pred neho postaviť. Hoci najprv stretnutie nebolo v pláne, osud to zariadil inak. „Pred tromi rokmi sme sa obe na Silvestra potulovali so svojimi partiami ulicami Starého Mesta. Pod Michalskou bránou sa mi prihovorila nejaká baba, bola to Kika, no najprv som ju nespoznala. Pripili sme si a rozlúčili sa,“ spomína Sue. Po hodine sa však stretli opäť v rovnakom klube. Padli si do oka a od toho večera vedeli, že patria k sebe a zo svojej lásky sa tešia dodnes. „Láska pre nás znamená to, že sa máme ku komu pritúliť, s kým sa smiať, komu dôverovať a na koho sa v živote spoľahnúť. Je aj o zážitkoch, smiechu či chvíľach radosti. Je to ako mať top kamošku,“ približuje Sue. Ako hovorí, na láske ženy k žene nie je nič nezvyčajné. „Naša láska je rovnaká, ako každá iná a v mnohých aspektoch možno aj pozornejšia a vnímavejšia,“ zhoduje sa zaľúbená dvojica. Čo si o nich myslia ostatní, väčšinou neriešia, no v niektorých situáciách sa musia chytať za hlavu. „Niekedy máme pocit, že generácia sa musí o niekoľko storočí posunúť vpred, kým sa homosexuálna láska bude volať iba láskou. Zatiaľ to je stále s nálepkou lesbičky. Niekedy to je nepríjemné. Najmä, keď bola Kika volejbalistka a ja som fotila nahé ženy. Ľudia si možno mysleli, že keď uvidím nahú ženu alebo Kika  v šatniach svoje spoluhráčky, budeme celé bez seba. Opak je však pravdou. Ani heterosexuál nechce každého, kto okolo neho prejde,“ hovorí Sue.

Monika (55) a Tania (41): Partnerka je pre mňa dôležitý človek, s ktorým je radosť zdieľať spoločný priestor, intimitu aj hodnoty
Monika a Tania tvoria pár dva roky. Stretli sa na narodeninovej párty, ktorá skončila pozvánkou na rande. Ich prvá prechádzka po lese sa zmenila na lásku. Dokonca sa im stalo, že od samej zamilovanosti neprišli do práce. „Šéfovi som na druhý deň priznala, že som sa zamilovala do úžasnej ženy. A svet nespadol,“ spomína s úsmevom Monika. Ako hovorí, základ je, keď sú k sebe partneri či partnerky otvorené, no zároveň majú uzavreté predchádzajúce vzťahy. „Je pre nás podstatné rozumieť vlastným emóciám a tešiť sa z toho, ako dobre sa spolu cítime. Moja partnerka je pre mňa veľmi dôležitý človek, s ktorým je radosť zdieľať spoločný priestor, intimitu aj hodnoty,“ vysvetľuje Monika.  Faktom však zostáva, že hoci je ich láska ako každá iná, v spoločnosti voči nej stále panujú predsudky. „Otravuje nám život, že sme aj po toľkých rokoch politická téma. Máme obavy z toho, kam to až môže zájsť. Chýba nám, že nemôžeme uzavrieť manželstvo či partnerstvo. Svoje životy sa teda snažíme žiť najlepšie, ako vieme,“ dodáva Monika.

Nový spot značky ABSOLUT ku kampani Každá láska je láska si môžete pozrieť tu: absolut.com/sk/kazda-laska/

Zdroj: Alexandra G.