Začnite leto s melónom

červený melón

S letom sa spájajú rôzne vône a chute. A keď sa povie melón, automaticky nám napadne šťavnatá chutná zelenina. Konzumácia melónu prináša niekoľko výhod, od očistenia organizmu až po spaľovanie tukov.

Melón očistí organizmus, zvyšuje aj sexuálny apetít
Medzi výhody patrí aj detoxikácia organizmu od škodlivých látok, vďaka nemu získa telo prísun vody, ktorý je najmä v lete dôležitý. Najobľúbenejší je u nás vodný melón- pod tmavozelenou šupkou sa skrýva červená dužina s čiernymi jadierkami. Výhody konzumácie spočívajú okrem iného aj v tom, že sa zlepšuje činnosť obehového systému, reguluje sa vysoký krvný tlak a pomáha aj pri liečení srdcových ochorení.Ak vás trápia horné dýchacie cesty, je potrebné konzumovať melón aj s jadierkami. Zároveň tento osviežujúci druh patriaci do čeľade tekvicovitých podporuje aj imunitný systém. Pomáha aj cukrovkárom druhého typu, lieči zápalové ochorenia a v neposlednom rade zvyšuje aj sexuálny apetít. Texaskí vedci prišli na to, že muži, ktorí majú problémy s erekciou, majú vymeniť viagru práve za melón. 

Pomocník pri chudnutí
Ak vám červený melón chutí, potom sa nemusíte vôbec kontrolovať. Je totiž výborným pomocníkom pri chudnutí. 100g kúska červeného melónu sa rovná približne len 25.-tim kilokalóriám. Keďže obsahuje asi 91% vody, pôsobí odvodňujúco a močopudne. Práve to množstvo vody, ktoré melón skrýva, má pozitívny vplyv aj na pleť, nedovolí jej totiž vyschnúť ani pri opaľovaní.

Obsahuje samé vitamíny
Melóny sú bohaté na vitamín C a kyselinu listovú. Obsahuje aj vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, zinok, draslík, železo, fosfor, magnézium, vápnik, jód i mangán. Všetky druhy melónov obsahujú tri silné antioxidanty – lykopén, betakarotén a vitamín C. Tie totiž chránia bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov a chránia našu pokožku či srdce. Povzbudí mozog, ochráni bunky pred útokmi vírusov, baktérií a voľných radikálov, riešia aj problémy s obličkami, poruchy pečene a pankreasu. Ak ste tehotné, pokojne si ich doprajte.

Nepoškodí vám ani očistný melónový deň. Doprajte si ho raz za štyri až šesť týždňov. Uvidíte, ako úžasne sa budete cítiť.

Pripravila: INA
Zdroje: http://zelovoc.nazdravie.sk/sk/ovocie/melon-cerveny/88/http://fit.server.sk/vyziva/cerveny-melon-sladky-pozierac-tukov/, http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/vyziva/chudnutie-melonom-ma-stavu.html

červený melón