Vzťah s cudzincom má svoje pozitíva, ale aj negatíva

Leto je už v plnom prúde, čas letných dovoleniek tiež. Niekto ju má už za sebou, iných ešte len čaká. Ak ste single, aj vám sa môže stať, že si z letnej dovolenky prinesiete viac ako len zážitky, ale aj „zaláskované“ srdiečko. Aké výhody a nevýhody má vzťah s cudzincom?

V dnešnej dobe je už úplne normálne, že na dovolenke spoznáte novú lásku. Má však takýto vzťah význam? A môže ísť aj o lásku na celý život? Mnohé Slovensky, ktoré vo svete našli svoje životné lásky, sú dôkazom toho, že áno. Láska totiž nerozoznáva národnosť, ani pôvod. Vzťah s cudzincom však okrem dráždivého oparu niečoho netradičného a nového, sprevádzajú aj určité úskalia. Aké?

V prvom rade iné kultúrne zvyklosti partnera, jeho mentalitu (najmä pokiaľ sa jedná o arabskú, juhoamerickú, či africkú rodnú krajinu partnera), jazyk, či v nemalej miere aj náboženstvo. No jednoducho – skoro všetko! Spôsob života v každej časti sveta je iný a od toho slovenského, na ktorý ste zvyknutá, sa môže značne odlišovať. Ak sa vám dané zmeny páčia, ľahko sa s nimi stotožníte a znamenajú pre vás naplnenie. Iné ale je, ak od vás partner na základe svojej kultúry, alebo vyznania vyžaduje určité obmedzenia, napr. nosenie iného oblečenia, či habitu (najmä u moslimských partnerov), radikálnu zmenu zaužívaných zvyklostí, či konvertovanie na jeho vieru. Vtedy by ste mali spozornieť a miesto srdca použiť radšej rozum.

Ľahšie sa to píše, ťažšie realizuje – ako všetci vieme, láska je slepá a vám to v jej opojení môže pripadať normálne. Preto je dôležité, zachovať si vo vzťahu s cudzincom vždy zdravý úsudok a neprispôsobovať sa mu vo všetkom. Ak vás naozaj miluje, musí aj on zmeniť svoje zaužívané zvyklosti tak, aby bolo vo vzťahu všetko fér, a to rovnako pre obidvoch.

Rozdiely môžu byť veľké (napríklad pri vzťahu s arabmi), ale aj minimálne, čoho dôkazom je množstvo slovenských dievčat, ktoré sa vydali napríklad do takého Talianska, kde predsa len nie sú kultúrne rozdiely, v porovnaní s tými slovenskými, až také odlišné. Veľa dievčat si však nájde kultivovaného partnera z vyspelých krajín, ktorý od nich nevyžaduje nijaké zmeny a dostanú sa vďaka nemu ku veciam, o ktorých by na Slovensku len snívali. Naučia sa reč, spoznajú krajinu, začnú cestovať… Lákavá predstava pre viaceré z vás, však?

Vzťah s cudzincom môže byť teda pre niektoré z vás veľkým prínosom, pre iné zas ochudobnením. Vždy si však pamätajte, že pri vzťahu s človekom inej národnosti, vierovyznania a kultúrnych zvyklostí treba mať okrem srdca, na správnom mieste aj rozum a zdravý úsudok.