Vychádza novinka Clarinet Factory MEADOWS

ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017

Tretieho marca vydáva Clarinet Factory v belgickom vydavateľstve homerecords.be nový radový album Meadows. Medzinárodne rešpektovaný ansámbel predstavil niekoľko skladieb z novinky vo štvrtok 2. marca na in-store koncerte v pražskej predajni Supraphon Musicpoint na Jungmannovom námestí 17, kde bude taktiež album ako prvý dostupný k predaju. Návštevníci in-store koncertu mohli naviac vyskúšať virtuálnu realitu v podobe prezentácii nového 360° klipu ku skladbe Hikari. Pražský krst je naplánovaný na 31. marca v JazzDocku.

Clarinet Factory MEADOWS ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017

,,S nápadom natočiť 360° klip prišiel Jindřich Trapl z XLABu, s ním už 15 rokov pracujeme na vizualizáciách našich koncertov. No a pretože sme sa práve pripravovali s VerTeDance a predstavením Korekce do veľmi fotogenického Japonska, voľba padla na Hikari, pieseň ktorá je inšpirovaná Japonskom a japončinou,“ vysvetľuje kapelník Jindřich Pavlič a dodáva: ,,Stali sme sa vlastne pokusnými králikmi XLABu, pretože sme zbierali úplne nové materiály a učili sa, čo kamera a 360° video vlastne vie a nevie. Vznikla akási ilúzia rozšírenej reality, teda to, čo si predstavujeme, že nás čoskoro čaká, keď si všetci zaobstaráme tie ,,obyčajné okuliare“, ktoré nám budú realitu dopĺňať o užitočné informácie alebo len tak pre zábavu ako sme to skúsili my v podobe lietajúcich 3D objektov. „

Inšpirácia Japonskom ale zďaleka nie je jediná, ktorá je na albume do očí bijúca. Veľmi zaujímavá je okrem iného práca Clarinet Factory s folkovými prvkami v podobe spolupráce so súborom Grunik a hráčkou na tzv.koncovku Annou Ficelovou či tzv. field recordings, ktorú má pre zmenu na svedomí

Joe Acheson z britského Hidden Orchestra. Zabudnúť nemôžeme ani na bubeníka Dana Šoltisa z Vertigo Quintet, ktorý dodáva vybraným skladbám zaujímavú dynamiku.

Vďaka všetkým zmieneným, album pôsobí ako prirodzene kompaktný celok s veľmi pôsobivými žánrovými presahmi. Že to nie su len plané slová, dokazujú aj prvé reakcie z radov priateľov súboru a blízkych ľudí z branže, ktoré sú podľa vyjadrení Clarinet Factory veľmi pozitívne.

Naživo ste si to mohli overiť buď v podobe ,,zákuskovej ochutnávky niekoľkých skladieb“ na in-store koncerte v Supraphon MusicPoint alebo na slávnostnom krste, ktorý sa bude konať 31. marca v JazzDocku, čo bude prvý samostatný pražský koncert Clarinet Factory po viac než dvoch rokoch. Ako hosť tam vystúpi bubeník Dan Šoltis a krstným otcom albumu sa stane Jan P. Muchow, ktorý bol pre Clarinet Factory pri nahrávaní Meadows akýmsi poradcom a konzultantom.

Okrem samostatných koncertov v domovine alebo v zahraničí môžete Clarinet Factory vidieť taktiež spoločne so súborom VerTeDance v rámci oceňovaného predstavenia Korekce, ktoré sa 12. marca dočká v Divadle Ponec svojej už 100 (!) reprízy. ,,Korekce bola pre nás pre všetkých veľké prekvapenie. Nikto nepredpokladal 100 repríz, ani cestovanie po celom svete. Tanečníci z tohto predstavenia sú pre našu pomerne zomknutú štvoricu niečo ako širšia rodina. Vtiahli nás do sveta pohybu a tanca, sú pre nás veľmi inšpiratívni aj ako ľudia so zaujímavými názormi a prístupom k životu aj umeniu. Medzi nami hudobníkmi panujú určité stereotypy a je veľmi príjemné ich konfrontovať a spojiť sa s týmito tanečníkmi,“ dodáva k tomu Pavliš.

Najbližšie koncerty Clarinet Factory

14.3. Ruse festival, Bulharsko

27.3. Paris, Francúzsko, Theatre des Abbesses – francúzsky krst platne

  1. 3. JazzDock, Praha – český krst platne (s Danielom Šoltisom)

24.5. Liege, Les Bains, Belgicko – showcase labelu homerecords.be

10.6. Vysoká u Příbrami (Muzejní noc)

16.6. Podlipanské hudební slavnosti, Český Brod

20.7. Tančírna, Račí údolí (s Grunikem)

21.7. Colours of Ostrava (s Grunikem)

 Termíny predstavenia Korekce (Clarinet Factory + VerTeDance)

12.03. Divadlo Ponec – 100. repríza!

03.04. Divadlo Ponec

26.05. Bialystok, Póľsko

18.06. Fínsko

  1. 06. Düsseldorf, Nemecko