Vyberajte taký, aby bola pleť krásna

Mejkap dnes už neslúži len na to, aby prekryl pleť,

Jesenné a zimné mesiace sú skúškou odolnosti pleti, imunity, aj líčenia. Ak chcete, aby si mejkap udržal celistvosť a bol dokonalý celý deň, napriek tomu, že fúka vietor, mrzne, prípadne padá sneh, musíte si vedieť správne vybrať.

Predovšetkým musíte poznať svoju pleť. Je mastná, normálna, suchá alebo zmiešaná? V ktorejkoľvek parfumérii nájdete množstvo mejkapov, emulzie, krémy, tekuté mejkapy, gély, tyčinky alebo tuhé mejkapy. Výber správneho druhu sa odvíja od typu pleti. Krémové mejkapy sú vhodnejšie v miernom podnebí. V teplejšom ročnom období sú vhodnejšie gély, pretože sú ľahšie ako krémové a pleť prirodzene rozjasnia. Mejkap však dnes už neslúži len na to, aby prekryl pleť, môže veľmi významne prispieť k jej lepšiemu vzhľadu.

Dôležité je zjednotenie
V studenom či vo veternom počasí je trvanlivosť líčenia ohrozená. Do takýchto podmienok  vyberajte bezfarebný podklad, ktorý pleť vyhladí a farebne ju zjednotí. Ak máte mastnejšiu pleť, vyberte si matný podklad, ostatným typom pleti pristanú zjasňujúce druhy podkladu.

Mastná pleť
Potrebuje nemastný tekutý mejkap, ktorého základom je voda. Sú aj mejkapy určené priamo na problematickú pleť, ich zloženie neupcháva póry a obsahujú aktívne látky pôsobiace proti nedokonalostiam, napríklad mikrocystám. Tieto mejkapy vzhľadom na svoj senzorický účinok pleť chránia, zjemnia, zjednotia a robia ju matnou. Ak nechcete pleť zaťažovať púdrom, vyberte si mejkap, ktorý ho už obsahuje.

Zmiešaná pleť
Akýmsi medzistupňom medzi mastnou a normálnou či suchou pleťou je zmiešaná pleť, ktorá sa leskne najčastejšie v typickej T zóne (čelo, nos a brada), zatiaľ čo ostatné časti tváre sú veľmi suché (líca a krk). Vhodný je nemastný mejkap, ktorý pomôže predísť prípadnému akné, a len na mastnejšie časti tváre použite sypký púder.

Suchá pleť
Často je drsnejšia a objavujú sa na nej zhrubnuté miesta. Pôsobí dosť mdlo a póry sú takmer neviditeľné, pretože vylučujú málo mazu. Vyberte si hydratačný nemastný mejkap, a zrejme ani nepotrebujete púder, pretože suchú pokožku netrápi nepríjemný lesk. Nemýľte si však suchú pleť s dehydrovanou. Ak je pleť len dehydrovaná, treba jej dodať hydratáciu; ak by ste na ňu aplikovali prípravky na suchú pleť, len by ste ju zbytočne premastili.

Normálna pleť
Ak vaša pleť na pohľad vyzerá tak, že má dostatok vlahy, ste „majiteľkou“ normálnej pleti. Póry sú viditeľné, ale nie rozšírené, pleť má jednotný vzhľad aj tón. Na takúto pleť môžete použiť čokoľvek, od tónovaného krému po krémové a pudrové kompaktné mejkapy, takže výber správneho mejkapu je ľahký.

Trvácne mejkapy
V sychravej zime, alebo ak má byť večierok veľmi dlhý, potrebujete mejkap, ktorý vydrží, neusadí sa v ryhách tváre, zachová si celistvosť a udrží tak bez porušenia celkové líčenie.

Minerálne mejkapy
Sú to veľmi jemné mejkapy vo forme sypkého púdru alebo krému, ktoré neupchávajú póry, a pokožka pod nimi voľne dýcha. Majú dobré krycie schopnosti, nezvýrazňujú vrásky a sú vhodné na citlivú aj na problematickú pleť.

Zdroj: MZ
Foto: