Všestranná: Sóda zaženie smäd, skrotí vlasy, vyčistí škvrny

Kto by to bol povedal, že sýtená voda je nielen osviežujúci nápoj, ale aj skvelý pomocník pri varení a upratovaní? Zistite, kde všade vám spraví dobrú službu!

Nechemických prostriedkov na čistenie poznáte určite habadej. Azda najznámejšími sú ocot a sóda bikarbóna, možno ešte aj zemiaky. Málokto však vie, že upratovaní aj pri varení vám spraví dobrú službu aj perlivá voda.

Odstráni škvrny od čaju zo šálok
Ach nie! Vaša obľúbená šálka na čaj je zvnútra opäť celá hnedá? Čajový povlak môžete zo šálok drhnúť dlhé minúty, alebo do nich jednoducho nalejte sódu a nechajte ju pôsobiť aspoň pol hodiny. Potom stačí už len vodu vyliať a šálky utrieť.

Navráti lesk zájdeným šperkom
Kedysi ich neodolateľne žiarivý lesk priťahoval pohľady, dnes vaše prstene, retiazky a náušnice už len matne spomínajú na zašlú slávu? Vykúpte ich v sýtenej vode s troškou čistiaceho prostriedku, potom opláchnite a pretrite mäkkou handričkou. Budú žiariť ako nové!

Vyleští zrkadlá a okná
Snaha o čisté zrkadlá a okná bez šmúh je niekedy márna, nech robíte, čo robíte. Postriekajte zrkadlo a sklo sódou, pretrite mäkkou handrou dosucha a šmuhy zmiznú ako mávnutím čarovného prútika.

Udrží pod kontrolou neskrotné vlasy
Počuli ste už o tom, že sýtená voda zastúpi kondicionér? Po umytí šampónom si vlasy opláchnite a potom dobre prelejte ešte sýtenou vodou. Vďaka SodaStreamu si doma spravíte presne toľko sýtenej vody, koľko potrebujete a ak treba, hoci aj teplej. Vyberte si zo štyroch druhov prístrojov ten, ktorý  sa vám hodí najviac – či už podľa dizajnu, farby alebo funkčnosti a ovládania. Bude vám viac doma pasovať biely, čierny alebo farebný SodaStream? Vyberať môžete aj podľa fliaš – rozhodnete sa pre sklenenú štýlovku alebo zdravotne nezávadnú umelohmotnú klasiku, ktorá vám bude na rozdiel od jednorazových fľašiek z obchodu slúžiť až tri roky? Mimochodom, okrem veľkých má SodaStream v ponuke aj malé praktické fľašky My Only Bottle. Vyberajte na www.sodastream.sk a užívajte si našu dobrú pitnú vodu z vodovodu, nasýtenú tými najlepšími bublinkami.

Poradí si s pripáleninou na liatinových riadoch
Liatinové hrnce sú gazdinkami veľmi obľúbené, ich čistenie už menej. Ak sa vám v liatinovom hrnci podarilo pripáliť jedlo, pomoc je veľmi jednoduchá. Do ešte horúceho hrnca či panvice nalejte sódu a nechajte vychladnúť. Pripálené zvyšky pôjdu dolu jedna radosť.

Pomôže vyprať škvrny na oblečení
Mastné škvrny na tkaninách bývajú poriadne zradné. Zdá sa, že ich vyperiete, ale keď vyprané oblečenie uschne, sú tam stále. Preto mastný fľak na oblečení najprv prelejte poriadne nasýtenou vodou, jemne vyšúchajte a až potom dajte do práčky.

Uvoľní nečistoty na čelnom skle auta
„Pozdravy“ od vtákov po parkovaní pod stromom alebo stĺpom verejného osvetlenia sú rovnako nepríjemné ako papierik od policajta za stieračom. Toho sa však zbavíte oveľa rýchlejšie než nečistôt alebo prilepeného hmyzu. Ak nemáte možnosť vytiahnuť hadicu, špongiu a saponát, použite sýtenú vodu. Poriadne ňou sklo pooblievajte a nečistoty pôjdu po chvíli dolu oveľa ľahšie.

Osvieži čalúnenie auta
Z exteriéru sa presuňme do interiéru auta. Sóda môže byť skvelým čistiacim prostriedkom na čalúnenie automobilov, predovšetkým na hrubé nečistoty ako sú napríklad zvyšky jedla. Nastriekajte na ne sódu a nechajte postáť pol hodiny. Potom osušte čistou handrou.

Uľahčí odstránenie škvŕn od moču
Šteniatka sú roztomilé, ale stopy, ktoré po sebe na koberci zanechajú, určite nie. Odstrániť škvrny od moču býva problém, zvlášť pri svetlých kobercoch. Keď si aj poradíte s nečistotou, na nehodu štvornohého miláčika zostane ešte dlho čuchová spomienka. Mláčku na koberci najskôr vytrite čo najviac dosucha a potom vyčistite sýtenou vodou. Pri odolných škvrnách použite trochu saponátu, nechajte vyschnúť a povysávajte. Zmizne fľak a spolu s ním aj zápach.

Zdroj: Michaela H.
Foto: Shutterstock, SodaStream