Vráťte po lete vlasom život

Aj vy patríte k ženám, ktorých koruna hlavy je po lete nepoddajná, oslabená a stratila pružnosť a lesk? Vyzerá to tak, že máte dočinenia s nadmerne poškodenými vlasmi. Ako zmeníte sen o zdravých a žiarivých vlasoch na skutočnosť poradí určite každý dobrý kaderník.

 

Príčin poškodenia vlasov je viacero
V lete na naše vlasy nepriaznivo vplýva nielen UV a slnečné žiarenie porušuje väzby, ale aj soľ a chlórovaná voda, ktoré majú rovnaký efekt – porušujú vnútorné väzby a spôsobujú zaťaženie a poškodenie vlasu. Preťažované vlasy môžu mať veľmi poškodenú nielen vnútornú, ale aj vonkajšiu štruktúru čo má za následok ich hrubosť, mdlosť, stratu pružnosti, nepoddajnosť a oslabenie. Na kvalitu a štruktúru vlasov pôsobí okrem letných nástrah , nadmerná vlhkosť, farbenie, zosvetľovanie, trvalá alebo narovnávanie.

Doprajte si stravu bohatú na vitamíny A, B a zinok
Vitamín A pomáha redukovať činnosť mazových žliaz, vitamín B obmedzuje vypadávanie vlasov, tvorbu lupín a hlavne poskytuje ochranu pred UV žiarením. Zinok vlasy posilňuje a bráni ich vysúšaniu. Vitamíny by sme mali zaradiť do nášho každodenného jedálnička. Vitamín A je obsiahnutý napríklad v mlieku, syroch, brokolici, mrkve, kapuste, broskyniach, marhuliach, mäse či rybách. Vitamín B nájdete v pivovarských kvasniciach, ryži, vaječnom žĺtku a obilninách. Zinok je obsiahnutý v hovädzom a bravčovom mäse, vajciach, ustriciach, syre, fazuli, tekvicových semienkach a orechoch. Vitamíny a minerály posilňujú vlasové korienky. Pozor, káva stimuluje produkciu mazu pri korienkoch vlasov, ktorý bohužiaľ, vedie k zvýšenej tvorbe lupín. Nikotín a alkohol by v pláne na dosiahnutie krásnych vlasov určite nemal figurovať.

Doprajte vlasom výživu
Vlasy sa vám istotne odvďačia, ak im nezabudnete dopriať pri každom umývaní kondicionér a minimálne raz v týždni masku či zábal. Vlasy získajú výživu a hydratáciu, prekrví sa vlasová pokožka a oživia sa vlasové cibuľky. Kondicionéry udržia vlasy hladké a pružné. Oplachové kondicionéry aplikujte hlavne na zaťažované a suché končeky vlasov.Vlasové prípravky by ste mali voliť podľa stavu, typu a farby vašich vlasov, no tiež by sa mali medzi sebou dopĺňať, preto je vhodné používať produkty, ktoré tvoria ucelený rad prispôsobený špecifickým potrebám vlasov. Niet totiž pochýb, že vlasy musia byť zdravé, aby boli lesklé.

Základné pravidlo pre starostlivosť o dlhé vlasy znie: Nezaťažujte vlasy množstvom  produktov v oblasti korienkov, intenzívnu starostlivosť venujte končekom. Takto dosiahnete nádherný objem bez zbytočného zaťaženia a zároveň predídete narušeniu končekov.

Chráňte vlasy pred teplom
Časté fénovanie vlasy vysúša, preto je potrebné používať termoaktívne prípravky, ktoré vlasy chránia a dodávajú lesk. Aby nedostali vlasy teplotný šok, nenastavujte pri fénovaní najvyšší stupeň. Horúci vzduch vlasy suší nerovnomerne a môžu sa prepaľovať. Znížte teplotu na minimum, prípadne vysušte mokré vlasy do uteráka, rozčešte a nechajte voľne uschnúť.

Správny strih dokáže zázraky
Pokiaľ sú vaše vlasy spľasnuté a nesedia k tvári, zvyčajne za to môže zlý strih vlasov. Termín u skúseného a šikovného kaderníka nie je preto na škodu, práve naopak. Kaderník zanalyzuje štruktúru vlasov a poradí vám, čo bude pre vaše vlasy najlepšie. Takto získate vhodný a trendy účes zároveň. Účes by ste mali následne upravovať pravidelne každých šesť týždňov.


Končeky vlasov alfa a omega každého účesu
Každý účes vyzerá strapato a zanedbane s rozštiepenými končekmi. To však neznamená, že si ich okamžite musíte dať ostrihať. Optimálne je si nechať podstrihnúť končeky vlasov v intervale 6 – 8 týždňov, avšak u každej z nás je to individuálne. Na začiatok by ste mali siahnuť po jemnom šampóne. Ten plus výživné kúry s oplachovaním na namáhané a poškodené vlasy skrotia vlasy a udržia ich krásne bez tohto, aby z nich boli opäť nepoddajné a lietajúce. Použite kvalitný hrebeň so širokými zubami, ktorý neprispieva k ďalšiemu štiepeniu končekov. Toniká a séra na rozštiepené vlasové končeky pomáhajú obnovovať poškodené končeky. Obalia vlasové končeky jemným filmom silikónového oleja. Týmto spôsobom chránia a vyhladzujú vlasové končeky. Vďaka tomu budú zdravšie a menej strapaté.

Zdroj: MK