Viete, ako správne osvetliť kuchyňu?

Zdroj foto: JR-stock / Shutterstock.com

Na osvetlenie kuchyne často pozeráme ako na nevyhnutnosť, pričom jeho pridaná hodnota sa prehliada. Viete, že aj s malými zmenami v osvetlení dokážete z vašej starej kuchyne vytvoriť zaujímavý priestor, ušetriť desiatky eur ročne a dokonca zvýšiť hodnotu celej nehnuteľnosti?

 

Svieťte efektívne s LED osvetlením

LED osvetlenie je hitom posledných rokov a svoje prvenstvo si nezískalo náhodou. Na rozdiel od klasických halogénových žiaroviek má vyššiu svietivosť a zároveň dlhšiu životnosť. Cena LED žiaroviek sa s narastajúcou ponukou na trhu znížila, sú preto dostupné každému spotrebiteľovi. Výsledkom je efektívne osvetlenie, ktoré ušetrí niekoľko EUR ročne na nákladoch za energie.

Jedna kuchyňa – viacero úrovní osvetlenia

Kuchyňa je srdcom domácnosti. Je miestom spoločných večerí, stretnutí s priateľmi, ale aj miestom prípravy jedál či písania domácich úloh. Potreby osvetlenia sa preto s rôznymi činnosťami menia. Podľa toho je potrebné vyberať aj typ osvetlenia. Osvetlenie môžeme rozdeliť do niekoľkých úrovní, a to na hlavné, pracovné a doplnkové.

Hlavné osvetlenie

Malo by osvetliť celú plochu miestnosti bez toho, aby v nej zostali tmavé miesta. Môže ísť o rôzne stropné svietidlá, od lustrov až po moderné LED panely, dostupné v rôznych tvaroch. V interiérovom dizajne sa v súvislosti s bytovými priestormi stretávame najčastejšie s okrúhlymi alebo štvorcovými prisadenými LED panelmi.

Zdroj foto: Andrew Angelov / Shutterstock.com

Pracovné osvetlenie

Pracovné alebo úlohové osvetlenie by malo byť dostatočné na to, aby osvetlilo napríklad pracovnú dosku, kuchynský ostrov alebo iné špecifické priestory. Môžeme sem zaradiť aj podsvietenie horných kuchynských skriniek. Ak ste boli zvyknutí na klasické neónky, aj v tomto prípade nájdete šetrnejšiu alternatívu, navyše bez rušivého blikania. Ide o prachotesné LED trubice. Dajú sa použiť nielen na podsvietenie kuchynských skriniek, ale všade tam, kde potrebujete silné a účinné osvetlenie, napr. v kancelárii či garáži.

Doplnkové osvetlenie

Toto LED osvetlenie pridá zaujímavú úroveň jasu a dramatickosť do kuchyne. Môžete ním zdôrazniť niektoré časti kuchynskej linky či ostrovčeka a nechať tak vyniknúť ich jedinečnosť, napr. za pomoci lemujúcich dekoratívnych LED pásikov.

A ešte jedna rada na záver – pri výbere jednotlivých úrovní LED osvetlenia dbajte na rovnaký, prípadne podobný, odtieň osvetlenia. 

Zdroj: Alžbeta B.