Viete, ako si poradiť s nepokojnými nohami?

Syndrómom nepokojných nôh len na Slovensku trpí vyše 140-tisíc ľudí. Aj keď nejde o nič smrteľné, syndróm nepokojných nôh dokáže človeku riadne znepríjemniť život. Ale ako to už v živote býva, so všetkým si človek vie poradiť.

Ak hovoríme o syndróme nepokojných nôh, treba vedieť, že ide o ochorenie nervového systému. Prejavuje sa, keď sú nohy bez pohybu a v pokoji, napríklad pri spánku alebo pri sedavom zamestnaní. V nohách sa vtedy začnú objavovať zvláštne a ťažko opísateľné pocity.

Môže ísť napríklad o šteklivé pocity, pichanie v dolných končatinách, tŕpnutie či mravčenie, pálenie alebo kŕče. Jednoducho sú to pocity, ktoré vás donútia pohybovať nohami. Zvyčajne sa príznaky zhoršujú vo večerných hodinách.

Aj keď nejde o závažné ochorenie, značne sťažuje život ľuďom so sedavým zamestnaním. Často sa spája aj s chronickou nespavosťou (insomniou), lenže v tomto prípade sa zvyčajne nesprávne diagnostikuje a lieči. Viac postihuje ženy ako mužov a môže sa vyskytnúť aj v mladšom veku.

Syndróm možno diagnostikovať u neurológa na základe anamnézy a odborník po opísaní ťažkostí vylúči iné možné ochorenia. Zvyčajne nasleduje cielená liečba, pomôcť však môže pravidelné užívanie niektorých domácich surovín. Prístup je individuálny.

·         Jablčný ocot
Vypite pred spaním lyžicu jablčného octu rozmixovanú v pohári vody alebo si spravte octom masáž dolných končatín.

·         Teplé a studené kúpele
Striedavo ponárajte nohy do teplého a studeného kúpeľa. Pomôže to najmä ak cítite kŕče alebo pálenie.

·         Doplniť železo
Vznik syndrómu sa často spája aj s nedostatkom železa alebo vitamínom B. Doplňte si ich stravou alebo výživovými doplnkami.

·         Soľné kúpele
Uvoľňujúcou alternatívou k teplým a studeným kúpeľom môžu byť soľné kúpele. Vyskúšajte v kúpeli rozpustiť morskú alebo epsomskú soľ.

·         Gáfor
Na pravidelné masírovanie nôh použite olej alebo krém s obsahom gáfru.

·         Oleje
Masírovať dolné končatiny môžete aj kokosovým alebo levanduľovým olejom. Pomôžu uvoľniť svaly a stiahnuť bolesť.

·         Čaje
Kamilkový, mätový a medovkový čaj môžete piť pred spaním alebo si z nich pripraviť výluh a kúpeľ. Kamilkový a mätový olej môžete využiť aj na masáž nôh.

Zdroj:info.sk