Viete, ako si poradiť s nepokojnými nohami?

Syndrómom nepokojných nôh len na Slovensku trpí vyše 140-tisíc ľudí. Aj keď nejde o nič smrteľné, syndróm nepokojných nôh dokáže človeku riadne znepríjemniť život. Ale ako to už v živote býva, so všetkým si človek vie poradiť.

 

Ak hovoríme o syndróme nepokojných nôh, treba vedieť, že ide o ochorenie nervového systému. Prejavuje sa, keď sú nohy bez pohybu a v pokoji, napríklad pri spánku alebo pri sedavom zamestnaní. V nohách sa vtedy začnú objavovať zvláštne a ťažko opísateľné pocity.

Môže ísť napríklad o šteklivé pocity, pichanie v dolných končatinách, tŕpnutie či mravčenie, pálenie alebo kŕče. Jednoducho sú to pocity, ktoré vás donútia pohybovať nohami. Zvyčajne sa príznaky zhoršujú vo večerných hodinách.

Aj keď nejde o závažné ochorenie, značne sťažuje život ľuďom so sedavým zamestnaním. Často sa spája aj s chronickou nespavosťou (insomniou), lenže v tomto prípade sa zvyčajne nesprávne diagnostikuje a lieči. Viac postihuje ženy ako mužov a môže sa vyskytnúť aj v mladšom veku.

Syndróm možno diagnostikovať u neurológa na základe anamnézy a odborník po opísaní ťažkostí vylúči iné možné ochorenia. Zvyčajne nasleduje cielená liečba, pomôcť však môže pravidelné užívanie niektorých domácich surovín. Prístup je individuálny.

Jablčný ocot
Vypite pred spaním lyžicu jablčného octu rozmixovanú v pohári vody alebo si spravte octom masáž dolných končatín.

Teplé a studené kúpele
Striedavo ponárajte nohy do teplého a studeného kúpeľa. Pomôže to najmä ak cítite kŕče alebo pálenie.

Doplniť železo
Vznik syndrómu sa často spája aj s nedostatkom železa alebo vitamínom B. Doplňte si ich stravou alebo výživovými doplnkami.

Soľné kúpele
Uvoľňujúcou alternatívou k teplým a studeným kúpeľom môžu byť soľné kúpele. Vyskúšajte v kúpeli rozpustiť morskú alebo epsomskú soľ.

Gáfor
Na pravidelné masírovanie nôh použite olej alebo krém s obsahom gáfru.

Oleje
Masírovať dolné končatiny môžete aj kokosovým alebo levanduľovým olejom. Pomôžu uvoľniť svaly a stiahnuť bolesť.

Čaje
Kamilkový, mätový a medovkový čaj môžete piť pred spaním alebo si z nich pripraviť výluh a kúpeľ. Kamilkový a mätový olej môžete využiť aj na masáž nôh.

Autor: -aka-
Zdroj:info.sk