Viete ako sa vyhnúť chrípke alebo prechladnutiu?

Vírusy chrípky na ľudský organizmus najviac útočia v tomto období. Spravidla nečakane a v čase, keď sa nám to najmenej hodí. Chrípku vyvoláva celý rad vzájomne si podobných vírusov s mimoriadnou schopnosťou rýchlo sa šíriť. Najúčinnejšia je, samozrejme, prevencia, teda robiť všetko preto, aby sme boli čo najviac odolní.

Ale pokiaľ predsa len ochorieme, aj v tejto situácii existujú možnosti, ktoré príznaky ochorenia zmiernia a umožnia nám rýchlejší návrat do normálneho života. Vyplatí sa dodržiavať niekoľko účinných a jednoduchých zásad, ktoré pomôžu riziko infekcie znížiť.

Desatoro proti chrípke a nachladnutiu
– v období chrípky sa nezdržujte, ak to nie je nutné, v miestach s veľkou koncentráciou ľudí ako sú napríklad supermarkety, čakárne u doktora, ale tiež dopravné prostriedky
– nezabúdajte na vitamíny
– buďte v pohybe, tým podpoříte dobrú telesnú kondíciu
– myslite na pobyt na čerstvom vzduchu
– dodržujte pitný režim
– jedzte zdravo
– dôkladne dodržiavajte hygienu rúk
– používajte jednorázové vreckovky, ktoré po použití vyhoďte
– aj keď je chladno, vetrajte
– obliekajte sa teplo a pohodlne, pokiaľ nie ste otužilí

Dôležitá je prevencia
Záleží na vás, či stavíte na očkovanie alebo prirodzený spôsob ochrany organizmu. Lekári očkujú tri druhy chrípkových vírusov, u ktorých odborníci očakávajú, že sa budú v danom období vyskytovať najčastejšie. Keď odhad odborníkov vyjde, potom je táto prevencia účinná asi u 70 až 90 percent očkovaných. Ak očkovanie odmietate a volíte prirodzenú cestu, ideálne je nasmerovať sa na zdravý životný štýl s dostatkom pohybu, zdravej stravy a vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny, tiež bylinky a čaje, například zázvorový (skvelo chutí s citrónom, bazovým sirupom alebo medom) alebo je tiež účinné colostrum. Najviac je ho v materskom mlieku, z kterého sa tiež získava. Prípravky s jeho obsahom (miltiImun colostrum) účinne posilňujú obranyschopnosť organizmu a sú prirodzenou prevenciou.

Ak aj navzdory všetkým opatreniam na chrípku ochoriete, je dobré siahnuť po prípravku určenom pre akútne stavy. Čím skôr prípravok nasadíte, tým lepšie! Ideálne hneď pri nástupe chrípky, keď začnete pociťovať celkovú slabosť, mrazenie, kýchanie alebo bolesti v svaloch a kĺboch. Ak pociťujete škrabanie v krku, môžete ráno a večer kloktať vlažnou vodou, do ktorej pridáte dve kvapky tea tree oleja a túto zmes môžete tiež inhalovať. Dobre pôsobia aj čaje z echinace, bazového kvetu alebo mäty. Pite väčšie množství tekutín a každopádně si doprajte pokoj a odpočinok.