V zdravých ústach, zdravý dych I.

Ráno nikomu nevonia z úst po konvalinkách, to je jasné. Obvykle však stačí niečo malé zjesť, napiť sa vody, umyť zuby a je po probléme. Ale to vám vydrží iba pár hodín. Čo potom?

Zápach z úst alebo halitóza trápi až dvadsaťpäť percent populácie. Príčinou je  bakteriálny rozklad organických zvyškov v ústnej dutine. Vznikajú pri ňom prchavé zlúčeniny síry, a práve tie sú zodpovedné za nepríjemný zápach z úst. V osemdesiatych percentách prípadov treba príčiny halitózy hľadať priamo v ústach, preto by vaša prvá cesta mala viesť v tomto prípade do zubnej ambulancie. Zvyšných 20% môže signalizovať chorobu a bude si vyžadovať dôkladnejšie vyšetrenie.

Zubná hygiena je základ
Najúčinnejšou prevenciou proti halitóze je správna a pravidelná ústna hygiena. Najčastejšími príčinami zápachu z úst sú rozkladajúca sa strava v medzizubných priestoroch, fajčenie a pitie kávy, zubné kazy, nedostatočná hygiena a z toho vyplývajúce ochorenia ďasien, parodontitída, zápalové ochorenia krčných mandlí, tráviace problémy, i užívanie liekov, ktoré môžu ovplyvňovať mikroflóru ústnej dutiny. Všetky faktory treba brať do úvahy a riešiť komplexne. Ak je príčinou zápal ďasien, je nutné urobiť profesionálnu dentálnu hygienu, ktorá by mala byť samozrejmosťou minimálne dvakrát do roka. Ďalšou príčinou halitózy môže byť nosenie tzv. zubného strojčeka, ktorý sťažujú čistenie ústnej dutiny a jednoduchšie sa na zuboch usádzajú povlaky a zvyšky stravy. Hygiena by mala by vtedy zvlášť dôkladná.

Medzizubné kefky nie sú na parádu
„Často je chyba ak si nečistíme medzizubné priestory. Do nich priestorov sa dostáva strava a ak sa neodstráni, začne sa rozkladať. A to spôsobí zápach,” vysvetľuje odborníčka. Na čistenie medzizubných priestorov sa používa dentálna niť, lepšie sú medzizubné kefky dostupné v rôznych veľkostiach. Lekár poradí, aké sú pre vás najvhodnejšie. Vhodným doplnkom sú ústne vody a špeciálne zubné pasty, ktoré odporučí zubár.

Čistý jazyk
Mäsitý povrch jazyka je živná pôda pre škodlivé baktérie a tie sú častou príčinou halitózy. Mnohí to však nevieme, a preto pri ústnej hygiene na čistenie jazyka zabúdame. Na odstránenie nepríjemného povlaku z jazyka používajte mäkkú zubnú kefku alebo špeciálny nástroj na dôkladnú hygienu. Jazyk si čistite vždy smerom od koreňa jazyka ku špičke, raz denne. Na trhu sú aj zubné kefky, ktoré majú na jednej strane klasické štetinky na čistenie zubov a na druhej strane plôšku na odstránenie povlaku z jazyka. Ak pri nákupe zubnej kefky trocha zainvestujete, vráti sa vám to v podobe bezchybného dychu.

Navštívte lekára
Vzorne sa staráte o chrup, čistíte si pravidelne jazyk, dodržiavate zásady a napriek tomu obmedzujete rozprávanie na minimum, len aby nikto nezacítil váš dych? Je to signál, že niečo nie je v poriadku. Chronická halitóza môže byť aj dôsledok sinusitídy, zahlienenia, ale aj vážnejších ochorení, diabetesu, gastrointestinálneho ochorenia, problémov s obličkami alebo pečeňou. Ak máte podozrenie na niektoré z ochorení, navštívte lekára. Telo nie je hlúpe, treba vnímať jeho signály.

Autor: -aka-