ÚNAVA ZO SÚCITU: SYNDRÓM POMÁHAJÚCICH PROFESIÍ, ALE AJ BEŽNÝCH ĽUDÍ

Únave z pomáhania čelia najmä pracovníci v pomáhajúcich profesiách, ale v istej podobe aj rodičia či empatickí ľudia. Aj napriek tomu, že trápi viac ako polovicu sociálnych pracovníkov, často sa o nej nehovorí. Práve preto sa spojili Hedepy a OZ Vagus, aby túto prehliadanú tému otvorili a aktívne podporili duševné zdravie tých, ktorí pomáhajú druhým.

 

Neviditeľný problém pomáhajúcich profesií

Sociálni pracovníci sú jednou z najohrozenejších skupín. Dennodenne pomáhajú ľuďom a sú vystavovaní emočne náročným situáciám. Ich práca si vyžaduje empatiu, trpezlivosť aj psychickú odolnosť. Práve preto občianske združenie Vagus spojilo sily s online terapeutickou platformou Hedepy – aby otvorili tému únavy z pomáhania a podporili duševné zdravie tých, ktorí dennodenne pomáhajú slabším. „Únava z pomáhania sa objavuje v zdravotníctve, sociálnych službách, úradoch, aj v pedagogickom odbore. Tam, kde sa pracuje s ľuďmi,“ vysvetľuje terapeut Igor Krivošík.

„Evidujeme ju najmä u našich sociálnych pracovníkov, ktorí sú v priamom kontakte s klientami. Niektorí sa denne stretnú až so 120-timi ľuďmi bez domova, pričom vo väčšine ide o dlhodobú, niekoľkomesačnú až niekoľkoročnú spoluprácu,“ popisuje náročnosť práce sociálnych pracovníkov Petra Červená, programová riaditeľka OZ Vagus.

 

Hedepy ako partner pomoci

Cieľom terapeutickej platformy je podporiť tých, ktorí zvyčajne podporu poskytujú. V rámci partnerstva majú preto sociálni pracovníci OZ Vagus k dispozícii terapie, ktoré sú nástrojom prevencie pred únavou z pomáhania a následným vyhorením.

„Chceme, aby ľudia v pomáhajúcich profesiách mohli hovoriť o svojich pocitoch bez výčitiek. Aby vedeli, že aj oni majú právo na pauzu, starostlivosť o seba a profesionálnu pomoc. Práve preto spoluprácu s OZ Vagus vnímame ako veľmi zmysluplnú – nielen preto, že podporujeme ich pracovníkov, ale aj preto, že spoločne šírime dôležité posolstvo a tým možno dodáme odvahu aj ďalším ľuďom požiadať o podporu, ktorú sami potrebujú,“ vysvetľuje Lukáš Krčil, CEO online terapeutickej platformy Hedepy.

 

Čo je vlastne únava z pomáhania?

„Je to špecifický druh emočného vyčerpania, ktorý sa objavuje u ľudí, ktorí dlhodobo poskytujú starostlivosť, podporu alebo pomoc iným – často v náročných alebo traumatických situáciách,“ vysvetľuje terapeutka Zuzana Šofraneková z Hedepy.  Prejavuje sa zníženou empatiou, podráždenosťou, únavou, pocitmi  bezmocnosti či vyhýbaním sa ľuďom. Najčastejšie zasahuje práve ľudí v pomáhajúcich profesiách. Viaceré štúdie ukazujú, že viac ako polovica sociálnych pracovníkov čelí strednej úrovni únavy z pomáhania.

V určitej podobe sa s únavou z pomáhania však môžu stretnúť aj empatickí ľudia či rodičia, ktorí dlhodobo „držia všetko pokope“ bez podpory. Často sa prejavuje aj u žien v strednom veku, ktoré sú pritlačené medzi starostlivosť o dospievajúce deti a starnúcich rodičov.

 

Aj pomáhajúce profesie potrebujú pomoc

Predchádzať únave z pomáhania a vyhoreniu pomáha psychohygiena a stanovenie si hraníc. Zuzana Šofraneková z Hedepy odporúča:

  •   pravidelnú sebareflexiu – pýtať sa seba samého ako sa cítim, kde prekračujem svoje limity,
  •   supervíziu a podporu od kolegov,
  •   terapiu, respektíve prácu so svojimi myšlienkami a emóciami,
  •   vzdelávanie o únave zo súcitu, aby človek vedel pomenovať, čo prežíva.

V OZ Vagus sme ako opatrenia pred únavou z pomáhania, či celkovo podporou duševného zdravia, zaviedli pravidelné supervízie, individuálne rozhovory a podporu zdravého pracovného prostredia. V spolupráci s Hedepy poskytujeme našim pracovníkom možnosť terapií a tiež navyšujeme počet dní dovolenky po 3 a 5 rokoch v organizácii,“ vysvetľuje riaditeľka OZ Vagus prístup k podpore duševného zdravia sociálnych pracovníkov. 

Terapeutka z Hedepy uzatvára: „Pomáhať druhým je krásne, ale len ak v tom nestratíme sami seba. Starostlivosť o seba nie je sebeckosť, ale zodpovednosť, ak chceme pomáhať dlhodobo a kvalitne.“

Zdroj: Viky H.