Trpíte nespavosťou? Čo môže byť za tým?

Trpíte nespavosťou?

Určite to počujete zo všetkých strán. Dnes som spala ledva že 4 hodiny, som nevyspatá, nemohla som zaspať, celú noc som nespala. Príčin, prečo majú ľudia problém zaspať alebo celkovo problém zo spánkom, je mnoho. Buď ide o psychické alebo fyziologické príčiny poruchy spánku. Poďme si teda povedať niečo o tom, čo môže byť príčinou tej ktorej poruchy a možno prídete na to, prečo máte problém zo zaspávaním.

Stres, uponáhľaný životný štýl, napätie, nervozita či depresia. To všetko je spúšťačom nielen chorôb, ale aj zlého spánku, ktorý je pre náš výkon v práci, škole či vôbec všade inde, kde nás potrebujú, taký dôležitý. Bez spánku sme všetci  na druhý deň unavení a tým aj viacej podráždení, nervózni a celý deň v strese. A tak sa to s nami môže vliecť dlho.

Spánok je dôležitá súčasť nášho života, vďaka ktorému sa nám v práci darí alebo nie. Kvalitný spánok docielime vtedy, ak si pospíme minimálne 6-8 hodín. Nie je dobré, ak spíme málo a nie je taktiež dobre, ak spíme veľa, t.j. viac ako 10 hodín. Určite ste si aj vy všimli na sebe, že keď ste spali veľa, cítili ste sa rovnako unavení ako keby ste spali 4 hodiny. Preto spánok nepreháňajme, ale zase ani nešetrime s kvalitou a dĺžkou nášho spánku.

Ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť náš spánok je práve ten fyziologický. Vek, choroba, trávenie, či hormonálne poruchy sú spúšťačom nevhodného spánku. Tým, že nášmu telu neposkytneme dostatočnú regeneráciu spôsobíme to, čo sme uviedli už v psychickým poruchách. Nervozitu, napätie či stres. Niekedy sa práve týmto zmenám nedá vyhnúť. Preto v tých horších prípadoch, kedy naozaj máte pocit, že doslova bdiete celú noc, vyhľadajte odbornú pomoc.

Poznáme aj ďalšie príčiny zlého spánku : fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, či pitie kávy tesne pred spaním. A našlo by sa aj mnoho ďalších. Tieto zlozvyky si už musíme regulovať samy. Radou je napríklad vylúčiť cigaretku pred spaním alebo prestať fajčiť vôbec, neprehnať to s alkoholickými či energetickými nápojmi a zaručujem, že vaša kvalita spánku sa zlepší. Preto pouvažujme nad tým, čo môže byť príčinou nášho zlého spánku a či sa s tým nevieme popasovať aj samy. Veľa šťastia a dobrú noc! 🙂

Autor: Miriama L.
Foto: Shutterstock

Trpíte nespavosťou?