Tretia vlna je za rohom. Ako sa môžeme účinne chrániť?

Vedci a infektológovia sa zhodujú v tom, že Slovensko čoskoro zasiahne tretia vlna ochorenia Covid-19. Ako sa proti nákaze brániť? Účinnú ochranu poskytnú ústne a nosové spreje, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach.

 

Počas predchádzajúcich mesiacov sa stali dôležitými pomocníkmi v boji s nákazou. Ich obľúbenosť potvrdzuje fakt, že v Európe sa ich predalo viac ako 2 milióny kusov. Tieto spreje účinne chránia pred nákazou viacerých ochorení horných dýchacích ciest, vrátane Covid-19.

Virostop je založený na prírodných zložkách, z ktorých najúčinnejšia je extrakt z Cista krétskeho. „Po nastriekaní do hrdla či nosa vytvára na slizniciach ochrannú bariéru, cez ktorú sa čiastočky vírusu nedostanú hlbšie do organizmu, kde spôsobujú najväčšie komplikácie. Týmto spôsobom fungujú aj na všetky nové mutácie,“ tvrdí maďarský virológ a klinický mikrobiológ, Dr. István Jankovics.

„Medzi účinnými látkami Virostopu treba spomenúť polyfenoly, ktoré sa viažu na oblasť spike proteínu zodpovedného za vstup vírusu do hostiteľskej bunky. Táto oblasť je podobná známym aminokyselinám a na základe doterajších poznatkov na nej neprebiehajú žiadne mutácie. Na základe toho možno predpokladať, že polyfenoly Virostopu sú účinné aj proti novým variantom koronavírusu,” vysvetľuje Dr. Jankovics.

Spoločnosť Herb-Pharma s.r.o, ktorá spreje vyrába, ešte pred niekoľkými mesiacmi vykonala testy na zvieracích bunkových tkaninách, ktoré preukázali úspech Virostopu v boji s vírusmi SARS-CoV-2 a vírusmi chrípky A a B.

Výhodou zároveň je, že Virostop účinkuje ihneď po nastriekaní na sliznice a poskytuje tak okamžitú účinnú ochranu. „Práve v súvislosti s nástupom tretej vlny, ktorú spôsobia nové mutácie koronavírusu, je maximálne dôležitá vhodná a účinná prevencia. A práve tieto vlastnosti Virostop ponúka,“ uzatvára Dr. Jankovics.

Spreje, ktoré sú voľne dostupné v kamenných aj internetových lekárňach, sú navyše vhodné aj na dlhodobé užívanie už pre deti od 3 rokov. Ich prírodné zloženie zaručuje bezpečnosť aj pri kombinácii s inými liečivami.

Zdroj: Vladimír P.