TÓTH A MOKOŠOVÁ: NIE JE NÁM JEDNO, ČO ZJEME PRED OLYMPIÁDOU. POTREBUJEME BEZPEČNÉ DOPLNKY A ZDROJE ENERGIE

Úspechy na olympiáde v Tokiu gymnastky Barbory Mokošovej a chodca Mateja Tótha budú závisieť aj od nastavenia správneho stravovania nielen počas prípravy, ale aj tesne pred pretekmi. Vrcholoví športovci si na stravu a doplnky výživy musia dávať extrémny pozor aj kvôli častým antidopingovým kontrolám, ktorých frekvencia pred olympiádou stúpa.

 

Úspešný výsledok športovca záleží od mnohých faktorov a jedným z nich je aj kvalitná a funkčná strava. Strava je pre športovca ako palivo a ak je nekvalitné, nemôže očakávať dobré výsledky.

 

Gymnastka Barbora Mokošová
Jedálniček si starostlivo zostavuje aj naša úspešná gymnastka Barbora Mokošová: „Strava je vo vrcholom športe alfa omega. Pomáha mi k lepším výkonom, svaly, mozog, vnútorné orgány, jednoducho celý organizmus lepšie a výkonnejšie funguje.“ Vrcholoví športovci si musia dávať extrémny pozor aj na doplnky stravy a výživy. Tie neznámeho pôvodu môžu obsahovať zakázané látky. „Dlho som hľadala čisté doplnky stravy, zvlášť kvalitný a prírodný kolagén, ktorý by podporil moje telo pri vrcholovom športe a nehrozilo riziko dopingu. Som vďačná za kvalitný a čistý hydrolyzovaný kolagén od slovenskej značky funkčných potravín, ktorý  potrebujem najmä pre spevnenie štruktúr buniek,“ povedala Mokošová.

 

Chodec Matej Tóth
Stravovanie zohráva pri športovom výkone kľúčovú úlohu: „Ukázalo sa mi to viackrát počas minulých rokov a stále sa v tom len utvrdzujem. Vnímam, že trénovať telo je rovnako dôležité ako trénovať metabolizmus, inými slovami, trénujem telo, aby vedelo pracovať s energiou.“ Matej svoje najväčšie úspechy dosiahol po prechode na tukový metabolizmus: „Disciplína chôdze na 50 km je intenzívna, potrebujem samozrejme aj sacharidy, ale energia z nich mi nestačí. Je dôležité, aby som energiu počas určitej časti pretekov vedel deliť. To sa mi darí vďaka tukovému metabolizmu. Viem rozložiť sily počas celých pretekov,“ hovorí Matej a dodáva: „Mojim rýchlym zdrojom energie je jednoznačne MCT olej, z ktorého viem vďaka vytrénovanému metabolizmu získať kvalitnú energiu takmer okamžite. Nedám naňho dopustiť.“

 

Antidopingové kontroly pred olympiádou
Každý vrcholový športovec či športovkyňa musí absolvovať antidopingové kontroly na pravidelnej báze. Pred olympiádou sa počet kontrol zvyčajne zvyšuje, v závislosti od druhu športu, rizikovosti daného športu, prípadne histórie dopingových prípadov na Slovensku v danom športe sa ich počet môže líšiť. Rozhoduje o tom napríklad aj výkon športovca. „Športovcom, ktorí nepoznajú presné zloženie konzumovaných potravín hrozí dopingový nález a ohrozenie kariéry, preto to majú veľmi ťažké, v tom čo môžu a čo nie. Stáva sa, že športovec skonzumuje doplnok s obsahom kreatínu, ktorý sám o sebe zakázaný nie je, avšak mám skúsenosť, že kreatín bol v jednom prípade kontaminovaný anabolickým steroidom. Športovci si tak musia overovať a dôsledne čítať zloženie na obale, čo však nemusí stačiť. Na obale nie sú vždy uvedené všetky ingrediencie, tie nevhodné sú dokonca často zamaskované, čo je smutné, ale reálne. Naša agentúra odporúča pri každom výživovom doplnku obrátiť sa priamo na výrobcov a overiť si čistotu ich zloženia predtým, než sa ho rozhodne športovec užívať,“ vysvetľuje Tomáš Pagáč z Antidopingovej agentúry SR.

 

Slovenské čisté potraviny bez umelých prísad
Správne potraviny a doplnky výživy prispievajú k rýchlejšej regenerácii organizmu a lepšiemu fungovaniu tela aj mozgu. Potvrdzuje to aj Dušan Plichta, autor konceptu slovenských funkčných potravín čistej chuti Powerlogy: „Mnoho kolagénov na trhu obsahuje minimálne dávky funkčných aminokyselín ako glycín, prolín, hydroxyprolín. Horšie je, že tieto výrobky obsahujú zväčša aj sladidlá a dochucovadlá, či stopové prvky navyše, čo môže byť najmä pre vrcholových športovcov kritické. Toto nie je naša cesta. Naše produkty spracovávame len minimálne a zachovávame tak ich vysokú výživovú hodnotu.“

 

Slovenský producent funkčných potravín dôsledne dbá na ich zloženie. Neobsahujú farbivá, aditíva, umelé konzervanty, palmový olej či rafinovaný biely cukor. Sme hrdí, že môžeme slovenským športovcom poskytnúť kvalitné potraviny a doplnky, na ktoré sa môžu spoľahnúť ako v oblasti podpory výkonu, tak aj v čistote pre dopingové kontroly,“ dodáva na záver Plichta.

Zdroj: Lenka K.