Tomáš Klus: Od počiatku stvorenia našich detí sme boli na ne dvaja

Tomáš Klus

Pre speváka Tomáša Klusa je najviac jeho rodina a to, aby bol z neho dobrý človek. Neustále na tom pracuje. Sympatický tridsiatnik sa v septembri stal tretíkrát otcom a rodinu si užíva každou  bunkou. Nevyhýba sa žiadnej práci okolo detí a v novembri popri radostiach a starostiach stihne aj 6 koncertov na Slovensku.

Čoskoro vyrazíte na slovenské turné do šiestich miest.  Ako ste zostavovali repertoár, dali ste zase možnosť fanúšikom vybrať si piesne, ktoré chcú počuť?
Hlavnú kostru koncertu budú tvoriť práve piesne, ktoré si fanúšikovia vybrali, pridali sme naše osobné oľúbené piesne a pesničky, ktoré som dlho nikde nehral.

Máte nejakú „srdcovečku“, ktorú ste zaradili?
Úplne na záver som si zaradil pesničku, ktorú hrám len ja sám, aby som vynikol (smiech). Volá sa Vlastenci s hákovým křížem, je veselá.  Vlastenci s hákovým křížem  https://www.youtube.com/watch?v=srHJwrDR5UA

Vaše texty sú veľmi silné, s hudbou to však máte tak, že sa nedržíte jedného štýlu… Existuje nejaký, v ktorom sa cítite najviac doma?
Milujem hudbu. Rozdeľovanie akože toto je metalista, môže hrať len metal, inak je divný, to ma nebaví, nie je to fér voči samotnej hudbe. Hudba je rituál,  proces, dar ľuďom, aby  sa  ňou zbližovali bez toho, aby sa dotýkali či hovorili spolu, aby cítili emóciu, ktorú hudba vysiela. A je jedno, či je to regge, country alebo hip hop. Príde mi smutné, že sa ľudia dokážu nenávidieť kvôli tomu, že počúvajú inú hudbu a dar, ktorý sme dostali, aby nás spájal, nás rozdeľuje. Nemám hranice, hudba je len jedna. Bodka.

Bolo ťažké  presvedčiť vašu manželku, aby s vami naspievala duet?
Ťažké. Päť rokov intenzívnej práce, nedal som jej pokoj (smiech). Túžil som po tom dávno, pretože ma baví  s ňou tvoriť niečo kreatívne, pretože s ňou je všetko autentické. Nám napríklad nik neveril ani našu lásku. Mám radosť, keď môžem publiku priniesť nejakú správu, informovať ho o niečom, a to je v tomto prípade informácia, že byť rodinou je skvelé. Keď je človek spokojný a šťastný v rodine, rovnako je otvorený potom voči vonkajšiemu svetu, z chlapa sa nestáva bojovník, ale naopak – ochranca. Z malej rodiny sa môže stať rodina globálna, o čo by sme mali usilovať. Inak sa stane niečo zlé.

Ale  vráťme sa k piesni…
Ja neplánujem, nemám mustry, ktoré by som dodržiaval, hoci mám cieľ –byť dobrým človekom. Ale že v roku 2017 naspievam s manželkou duet o koňoch, ktoré bežia rýchlejšie, to určite nie. Celé to vzniklo tak, že moja žena sa vybuchla z bytu, prišla za mnou do skúšobne pre kľúče a ja som práve robil na tejto pesničke. Tak som jej povedal, či by mohla so mnou zaspievať do tejto pesničky lebo sa mi tam hodí žensky hlas a ona povedala áno a od tej doby ju hrajú v rádiách.  Takže som rád, keď veci plynú prirodzene.  Pieseň A pak… s manželkou Tamarou  https://www.youtube.com/watch?v=fUZMso3KmBU

Prirodzene vznikol aj album „Živě“?
Áno, a to som ani nechcel, aby vznikol. Ideologicky som bol proti živým CD albumom, prídu mi skôr „mrtváky“. „Živák“ má podať informáciu, ktorá je aktuálna, neopakovateľná, myslel som si, že sa to nedá preniesť na CD. Napokon sme to dali. Môžete prísť na 15 našich koncertov a vždy je to iné, ale je to ako o prístupe človeka  životu, pretože každý interpret môže ponúknuť taký koncert.
Pieseň Pánu Bohu do oken:  https://www.youtube.com/watch?v=0p7EdPXSsVU

Na slovenskom turné sa objaví aj vaša manželka?
Nie, máme tri deti vo veku štyri, rok a dva mesiace, manželka je dojčiaca matka, takže nepríde.

Ako zvládate odluky od rodiny?
Nechodím nadlho preč z domu a dokonca si myslím, že odluka prospieva. Akonáhle mám ja čas, beriem dve decká, ktoré netreba kojiť a nechám priestor manželke, malá spí a ona má čas pre seba. Priestor pre sebarealiáciu je v partnerstve dôležitý a je jedno či je to masáž, kaderník alebo podobne. Špeciálne u nás pomer toho koľko sme spolu a koľko nie sme spolu, je stále v prospech času, ktorý spolu trávime. Okrem toho v Česku hrávam hlavne cez víkendy, takže v týždni máme dosť času na seba.

Keď ste doma – prebaľujete, kúpete?
Áno. Netvrdím, že prebaľujem rád, ale robím to,  aj kúpem. Myslím si, že je to dôležité aj pre chlapa. Buduje sa aj pri týchto prácach vzťah s otcom, ktorý je hlbší a na iných základoch, ako keby ignoroval tieto činnosti. Od počiatku stvorenia našich detí sme na to boli dvaja, žiadne delenie na mužské a ženské práce.  Akože ja zarábam peniaze a ty sa staraj o deti, je to podľa mňa nezmysel a termín „materská dovolenka“ tiež neplatí.

Ako vníma manželka články o vás, o nej?
Nikdy neposkytla žiaden rozhovor a napriek tomu sa v bulvári objavili veci, ktoré mohli zabolieť. Boleli viac mňa, pretože ona to prijala s nadhľadom a naučila ma krásnu vec, čo som ja aj robil, len som to nemal pomenované  a ona to pomenovala – „pojďme utlouct lidi láskou“,  čiže naučiť sa odpúšťať.  Pretože neexistujú zlí ľudia, len zlé skutky. Človek robí zlé skutky z nevedomosti, alebo si to aj uvedomuje, musí rátať s tým, že sa mu  to vráti. Neexistuje, že urobíte zlý skutok a nevráti sa to.

Poďme späť k deťom, vybrali ste im nie celkom tradičné mená – Jozefína, Alfréd, Jenovéfa?
Od tety sme dostali kalendár starých českých mien, a to nemala robiť. My teraz zápasíme s tým, že chceme mať ďalšie deti, lebo je tam toľko pekných mien (smiech). Zaoberáme  sa astrológiou, numerológiou a snažíme sa dať naším deťom pravé mená, s ktorými ich vypravujeme na cestu životom. Jozefínu som chcel z úcty k nedocenenej biblickej postave Jozefa, ktorý je veľký človek, mali by sme sa na neho viac zamerať. Okrem toho sa mi to meno veľmi páči. Moja žena chcela Alfréda, nakoľko má význam a všetko sa deje ako má v živote jeho nositeľa. Už teraz, hoci má len rok a štvrť, mu odovzdávam úlohu veliteľa rodiny. Pri ostatnej dcére sme mali s manželkou sami na seba požiadavku, aby sa aj v tomto mene vyskytovalo „f“, ktoré majú v mene staršie deti. Hľadali sme dlho, predlho, nič nás neuspokojovalo a vlastne z favoritov mien napokon zvíťazila Jenovéfa, až keď sme ju uvideli.

Na záver pozvanie fanúšikov na vaše koncerty?
Príďte, ak budete chcieť, nenechajte sa nútiť, a to nikdy do ničoho. A prineste so sebou dobrú náladu, ktorú premeníme na energiu a nakazíme ňou celú spoločnosť.

Termíny a mestá koncertov slovenského turné Recyklus Tour 2017:
20.11.2017 Nové Mesto nad Váhom
21.11.2017 Nitra
23.11.2017 Prievidza
24.11.2017 Martin
26.11.2017 Banská Bystrica
27.11.2017 Prešov

Autor: Anna Olvecká
Foto: archív T.Klusa