TEXTIL ART

TEXTIL ART

Módu mnoho ľudí nepovažuje len za funkčnú ochranu nášho tela, ale aj za seba vyjadrenie. Môžete ho používať ako svoj kostým, ktorý nosíte na verejnosti a vďaka ktorému sa premieňate na úplne iného človeka (aspoň navonok). Dokáže z vás spraviť elegantnú dámu, rebelku či úspešnú biznis ženu. Ale dokáže aj oveľa viac- stať sa umeleckým dielom…

Komunikačný prostriedok
Často, najmä v mestách Bratislavy sa stretneme s tým, ako sa oblečenie stáva symbolom spoločenského statusu. Áno s tým čo nosíme sa dá veľa zakamuflovať či vykričať do sveta. Ale o tom nechcem dnes písať. Dnes chcem písať o textile a o tom, ako  dômyselne ho dokážu využívať umelci vo svojom umení… Samu ma to veľmi prekvapilo a pri niektorých objektoch som bola doslova unesená.

Myšlienka v bavlnke
Na prvý pohľad máte pri mnohých dielach pocit ako keby ani neboli „utkané“ z textilu, pri iných zas je materiál priznaný a vy hneď viete, že ide o vlnu, nite či recyklované rifle. Diela nie sú len vizuálne veľmi pútavé, ale skrýva sa za nimi aj pozoruhodná myšlienka. Je ťažké to opísať, ale skutočne stojí za to to vidieť a zamyslieť sa. Mnohé diela odkazujú k aktuálnym spoločenským problémom (demografický vývoj, emigrácia), ale aj k metaforám živočíšnej ríše či k problémom súčasnej komunikácie, ktorá sa stráca vo virtuálnom svete internetu a sociálnych sietí.

Z celého sveta
Výstavu Textile art of today si môžete pozrieť v bratislavskej Danubiane. Ide o medzinárodnú výstavu, čiže namiesto slovenských umelcov tam môžete vidieť umelecké objekty z celého sveta.

Zdroj: AVE