Tajomný a mysteriózny Miniaturista

Takúto knihu ste ešte nečítali. MINIATURISTA je kniha mysteriózna, dojímavá a unikátna v mnohých ohľadoch. Príbeh je natoľko zamotaný, že do posledných stránok nebudete vedieť, ako sa osudy postáv skončia.

Miniaturista je jedna z tých vzácnejších kníh. Báječne napísaná, presvedčivá, pútavá. Je magická, plná prekvapení. Je to kniha, ktorá vám pripomenie, prečo ste sa zamilovali do čítania.“
S.J.Watson (autor hitu Skôr než zaspím)

Píše sa rok 1686.
18-ročná Nella v snahe utiecť nude a chudobe vidieka prichádza do Amsterdamu za svojím novým manželom Johannesom, úspešným podnikateľom a najbohatším mužom v meste. V dohodnutom sobáši nebolo ani zrnko lásky.
Mladučká vidiečanka sa má ujať roly manželky, ale keďže Johannes je na služobnej ceste, privíta ju len jeho odmeraná sestra Marin, čierny sluha Otto a drzá slúžka. Nella sa cíti ako nepozvaný hosť a túžobne čaká na príchod svojho nového manžela. Toho stretne až na druhý deň a Nella zisťuje, že je celkom pohľadný a asi aj milý. Aj keď o dvadsať rokov starší.
No Johannes sa manželským povinnostiam vyhýba, Nelline pokusy o zblíženie ignoruje a bočí od nej.

Johannes preto v snahe odpútať Nellynu pozornosť jej venuje zvláštny svadobným dar. Dokonalú zmenšeninu ich honosného sídla. Veľkú ako skriňová vitrína. Nella si do nej objedná zariadenie od tajuplného miniaturistu a od tej chvíle sa začnú diať zvláštne veci.

Drobné výtvory do detailov kopírujú skutočný život rodiny – až desivo verne. Na Nellu je v celom dome až priveľa záhad, tajomstiev a nezrovnalostí. Aj keď si pomaličky zvyká, prispôsobuje sa čudnej famílii, stále sa cíti cudzia. A nevítaná. Preto sa ponorí do sveta miniatúrneho domčeka a postupne zisťuje, že tajomný umelec zjavne pozná životy jej členov lepšie, než oni sami. A dokonca drží ich osudy vo svojich rukách. Navyše, miniaturista neskôr začne Nelline želania plniť ešte skôr, ako o nich napíše v liste.

Zdá sa, že iba záhadný miniaturista pozná pravdu, ktorú ukrýva podivná domácnosť…

Začítajte sa do krátkeho úryvku z novinky Miniaturista:

Nella sa cíti neviditeľná a dokonale ignorovaná. Je tu prvý deň a ani jeden z nich jej nepoložil jedinú otázku, hoci rozhovor o obchodoch jej dáva aspoň príležitosť skúmať svojho novomanžela spopod privretých viečok. Má takú opálenú pleť! Ona a Marin sú popri ňom ako prízraky. Nella si ho predstavuje s pirátskym klobúkom na hlave, jeho loď preráža tmavomodré vlny ďalekých morí.
Ide ešte ďalej, vyvolá si v duchu obraz Johannesa bez šiat, predstavuje si, že nástroj, ktorý má pod stolom, čaká na ňu. Matka jej vykreslila, v čo môžu manželky dúfať – tyčka, čo sa vztyčuje a bolesť, nádej, že to nebude dlho trvať, kvapka mazľavej tekutiny medzi nohami. V Assendelfte je dosť baranov a oviec, aby človek vedel, čo sa deje. „Nechcem byť len takýmto druhom manželky,“ povedala matke. „Iný druh nejestvuje,“ prišla odpoveď. Keď pani Oortmanová videla sklamanie svojej dcéry, trochu ubrala, vzala Nellu do náručia a potľapkala ju po bruchu. „Tvoje telo je kľúč, moja drahá. Tvoje telo je kľúč.“ Keď sa Nella spýtala, čo by mala odomknúť a ako, matka zaváhala. „Chvalabohu budeš mať strechu nad hlavou.“