Domov Lifestyle Zdravie Ako sa zbaviť veľkého bruška? Vyskúšajte vlákninu v tejto kombinácii…

Ako sa zbaviť veľkého bruška? Vyskúšajte vlákninu v tejto kombinácii…

Ak nemáte v strave dostatok vlákniny, je takmer isté, že neschudnete a pre zhoršené trávenie začnete priberať. Jednou prísadou si výrazne postrážite úspech.

 

Veľké bruško je často iba najedené bruško. Alebo signalizuje zápchu a pomalý prechod potravy črevným traktom. Čím dlhšie sa tam nachádza, tým viac priberáte. Preto je úlohou číslo jeden popohnať jeho vyprázdňovanie.

Vláknina je štrukturálnou zložkou rastlín a nachádza sa v potravinách ako je ovocie, zelenina, strukoviny či celozrnné výrobky.Väčšina ľudí si vlákninu predstavuje ako látku, ktorá pomáha udržiavať tráviaci proces v pohybe. A niektoré vlákniny robia práve to. No nie všetky vlákniny fungujú úplne rovnako, preto často hovoríme o dvoch typoch vlákniny – rozpustnej a nerozpustnej – pričom obe prispievajú k zdraviu tráviaceho traktu, len rôznymi spôsobmi,“ hovorí Susan Bowerman, odborníčka na výživu a pripomína, že ako dospelí by sme jej mali denne prijať asi 30 gramov.  

Ak nemáte v strave dostatok vlákniny, je takmer isté, že neschudnete a pre zhoršené trávenie začnete priberať. Jednou prísadou si výrazne postrážite úspech.

Čo je rozpustná vláknina?

Rozpustné vlákniny sa nachádzajú v potravinách ako sú jablká, pomaranče, mrkva, zemiaky, ovos, jačmeň a fazuľa. Pri kontakte s tekutinou tento typ vlákniny zhustne a napučí. Keď teda zjete tieto potraviny, vo vodnom prostredí žalúdka napučia a vy pociťujete zasýtenie.

Rozpustné vlákniny tiež spomaľujú vstrebávanie cukru z krvného obehu, takže u zdravých ľudí pomáhajú udržiavať rovnomernejšiu hladinu cukru v krvi počas celého dňa. Ak by to nestačilo, rozpustná vláknina funguje aj ako prebiotikum – čo znamená, že podporuje rast dobrých baktérií (probiotík) vo vašom tráviacom trakte – pôsobí totiž ako zdroj potravy.

Nerozpustná vláknina

Aj nerozpustné vlákniny podporujú zdravie vášho tráviaceho traktu, no iným spôsobom. Nerozpustná vláknina sa nerozpúšťa vo vode – namiesto toho jednoducho absorbuje vodu v dolnej časti tráviaceho traktu, vďaka čomu je vláknina objemnejšia. Tento typ vlákniny, ktorý sa nachádza najmä v zelenine a celozrnných obilninách, urýchľuje prechod zvyškov stravy tráviacim systémom, takže pomáha udržiavať pravidelnú stolicu.

Keďže  telo potrebuje oba typy vlákniny, najlepšie je jesť širokú škálu ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných výrobkov. Snažte sa mať ovocie alebo zeleninu v každom jedle či snacku. Do polievky alebo šalátu môžete pridať trochu fazule a namiesto rafinovaného „bieleho“ chleba, obilnín, ryže a cestovín dajte šancu celozrnným alternatívam. Nielenže získate oba druhy vlákniny, ale budete mať prospech aj z vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré tieto potraviny obsahujú,“ dodáva Susan Bowermanová.

Aloe vera ako tonikum

Aloe sa tiež s obľubou propaguje ako tonikum pre tráviaci systém, pretože pomáha podporovať vstrebávanie živín, ako aj celkové zdravie tráviaceho traktu. Pri prechode potravy tráviacim systémom sa živiny a voda vstrebávajú v črevách, aby ich telo mohlo využiť, zatiaľ čo odpadové zvyšky potravy prechádzajú črevami ďalej.

Aloe vera na orálne použitie je dostupná v niekoľkých formách, vrátane šťavy, tekutého koncentrátu alebo ako sušený extrakt, ktorý je možné miešať s nápojmi ako voda alebo čaj. Niektoré formy aloe majú aj ľahkú, osviežujúcu chuť, ktorá vás povzbudzuje k prijímaniu väčšieho množstva tekutín. Týmto spôsobom môže aloe plniť dvojitú úlohu pre  tráviaci systém – nielenže podporuje trávenie, ale zabezpečí aj lepšiu hydratáciu.

A zdravé trávenie a dostatok hydratácie rovná sa štíhlejšie telo. Ak si každý deň doprajete tri kusy zeleniny a dva z ovocia, k tomu nápoj z aloe a k tomu pridáte aspoň 30 minút chôdze, tuk na brušku vás začne opúšťať.

Zdravý život