Sú sladkosti pre deti jed?

Deti a sladkosti

Už odmalička nás rodičia vychovávajú, starajú sa o nás a dávajú nám všetky poklady sveta. K najčastejším dobrotám, ktorými nás práve rodičia či starí rodičia už od detstva zásobovali boli práve sladkosti.  

Detstvo bez sladkostí asi ani neexistuje. Sladká dobrota bola najčastejšie spájaná s odmenou. „Ak si upraceš, dostaneš svoju obľúbenú čokoládu“. Preto deti odjakživa od svojho raného detstva boli zvyknuté na sladké dobroty. Vedeli ste však, že sladkosti sú jed nielen pre dospelých, ale najmä pre tie vaše deti?

Prvým dôkazom toho, že sladkosti nie sú vhodnou alternatívnou u detí je, že spôsobujú problémy s ústnou dutinou. Prvou návštevou u zubára hneď zistíte, že zúbky vášho dieťaťa sú „pokazené“ a prvou príčinou za to môžeme viniť práve sladké dobroty. Sladkosti však predstavujú aj iné riziká a rodič o tom možno ani vôbec nevie. Bolo zistené, že zvýšená konzumácia čokolád, cukríkov, lízaniek a iných dobrôt spôsobuje choroby ako obezitu, hyperaktivitu a často aj rôzne psychické problémy, údajne to môže viesť aj k depresii či únave. Nemusíme si to všimnúť práve v útlom detstve, niekedy to zbadáme až vo vývoji dieťaťa.

Je pravda, že sladkosti patria do nášho života a asi žiadne dieťa (ani dospelí) si nevi predstaviť život bez nich. Ak im ich nedáme my, ich rodičia, určite ich ochutnajú v škôlke, u babičky alebo niekde inde. Preto netreba deťom zakázať, resp. vylúčiť všetky cukrovinky. Najlepšie je, ak to s nimi nebudeme preháňať a doprajeme im tou správnou mierou.

Autor: Miriam L.
Foto: Shutterstock