Ste tehotná? Mali by ste cvičiť

Cvičenie pre tehotné

Som tehotná, oznámil mi použitý tehotenský test. Od začiatku mája nastal teda pre mňa celkom iný režim. Počnúc všeobecne platnými  pravidlami pre tehotné, až po otázku pohybových aktivít. A keďže som pred otehotnením aktívne športovala, chcela som v tom pokračovať vhodnou formou.

O prvých týždňoch tehotenstva, tzv. prvom trimestri, niet veľa čo písať –  osobne som síce nevoľnosť ustála, ale nechutenstvo, pocity na zvracanie a vyčerpanosť mi vzali všetku energiu. Keď toto obdobie prešlo, výrazne sa mi uľavilo a vrátila sa mi chuť do „života“ aj do cvičenia. A tak som si sadla k počítaču a začala hľadať vhodné cvičenie.

Možností je neúrekom
Aktivít, ktoré možno vykonávať v požehnanom stave je pomerne veľa. Sú cvičenia pre tehotné s trénerom, s pôrodnou asistentkou, či dulou, gravid joga, predpôrodné kurzy, dokonca, ak ste zaneprázdnená, možno si kúpiť aj online kurzy cvičenia. Cvičí sa buď v klasických komerčných fitness centrách alebo v špecializovaných. Jedným z hlavných kritérií pre môj výber bola ľahká dostupnosť, bezproblémové parkovanie, čas a odbornosť prevádzaného cvičenia.

V ochodnom centre – nie!
Svoju prvú hodinu som odcvičila v jednom z našich obchodných centier. No bola aj posledná hodina. Chýbal mi výklad pri cvičení aj informácie ako mi cvik pomáha. Navyše, išlo o komerčné fitness centrum a po pracovnom čase doslova praskalo vo švíkoch…
Takže som počúvla radu kamarátky, dnes už mamy ročného syna, a navštívila som materské centrum predeticare v obchodnom centre Korzo na Pestovateľskej ulici v Bratislave.

Výber miesta na cvičenie je dôležitý
Výberom vhodného cvičenia, ktoré by spĺňalo moje vysoko-nastavené očakávania, som bola taká zaujatá, že o samotnom centre som nepremýšľala. Cesty božie ma však zaviedli správne, to môžem s odstupom času relevantne vyhodnotiť. Mám za sebou niekoľko hodín cvičenia, absolvovala som kurzy, ktoré ma témou oslovili a v neposlednom rade na zozname priateľov mi pribudlo pár nových.

Kde som cvičila? Na oficiálnej stránke sa dočítate, že ide o prvé profesionálne centrum pre rodičov na Slovensku. Pre mňa, hormónmi burácajúcu osobu, bol však rozhodujúci iný aspekt – emočný. Prvý dojem bol príjemný. Už ma majú, pomyslela som si. Priestranná obchodná časť s prehľadne usporiadaným tovarom, nevtieravý a skutočne ochotný personál a, cvičisko vybavené rôznymi cvičiacimi potrebami. Za vstupné v hodnote šesť eur dostanete okrem dokladu o zaplatení aj vodu a občerstvenie. Milá pozornosť, nemyslíte?

Pod dohľadom odborníčky
Cvičenie pod dohľadom diplomovanej pôrodnej asistentky Soni splnilo moje očakávania. Vhodné je pre mamičky od ukončeného 16.tt., pokiaľ lekár neodporučí inak. Trvá hodinu a zahŕňa nácvik techniky správneho držania tela, cievnu gymnastiku, cviky proti opuchom končatín, správne dýchanie, prácu s telom počas kontrakcie a mamičky od 38.tt. si môžu s pomocou asistentky vyskúšať aj tlačenie. Cviky nie sú náročné a ani povinné, takže keď som cítila únavu, jednoducho som niektorý necvičila. Mala som však zo seba výborný pocit vždy, keď som cítila pálenie v svalstve. Zostať v kondícii bol len jeden z dôvodov, prečo som toto centrum navštevovala. Psychická podpora, ktorá sa mi dostala, aj prostredníctvom diskusií a informácií zo strany pôrodnej asistentky a mamičiek navzájom, bola maximálna pridaná hodnota.

Pod jednou strechou…
… v príjemnom, prístupnom a modernom centre nám odborníci prinášajú rôzne kurzy, prednášky, workshopy, kvalifikované poradenstvo, masáže pre bábätká a pohybové aktivity pre deti. Predeticare je súčasť centra predeti, kde sa plnia mamičkám sny o prvých kočíkoch a deťom o hračkách. Nájdete v ňom všetko potrebné pre nového člena rodiny. Takéto komplexné centrum môžete okrem Bratislavy navštíviť aj v OC Laugarício v Trenčíne.

Cvičenie pre tehotné