Starostlivosť o zdravé intímne partie – hygiena a kozmetika

Správna intímna hygiena je nevyhnutná pre prevenciu infekcií, ale aj pre zdravý sexuálny život. Obzvlášť dôležité je to napríklad počas menštruácie, šestonedelia alebo menopauzy. Nie všetky ženy však vedia, ako sa správne starať o svoje intímne partie. To je spojené so zvýšeným rizikom infekčných ochorení a iných nepríjemností. Stačí tak málo.

 

Vezmite to za správny koniec
Každodenné umývanie je dnes samozrejmosťou, veď nežijeme v stredoveku. Ak nemáte po ruke sprchu, môžete použiť bidet alebo vlhčené obrúsky. Ženy však často zabúdajú na smer umývania – od pošvy ku konečníku, nie naopak. Tým sa eliminuje riziko vniknutia nečistôt do citlivých oblastí možnosť vzniku infekcie a nepríjemný vaginálny výtok. Umývanie pred a po pohlavnom styku snáď netreba pripomínať. Pokožka intímnych partií je veľmi citlivá a jemná, preto dbajte na výber uteráka.

Pre ženy, ktoré stále trpia infekciami, sú vhodné čapíky s obsahom probiotík, pretože obnovujú a udržiavajú fyziologické pH pošvy. Vďaka výťažku zo šalvie majú antibakteriálne, protizápalové, dezinfekčné a hydratačné účinky. Sú ideálne napríklad pri návšteve bazénov, pri používaní antikoncepcie alebo antibiotík.

Obyčajné mydlo nestačí
Prečo? Pretože pH zdravej pošvy je medzi 3,8 a 4,5, čo znamená kyslé prostredie. Bežné mydlá majú pH 5,5, sú teda zásadité. To môže spôsobiť narušenie vaginálnej mikroflóry a nepríjemné vedľajšie účinky, ako je svrbenie, zápach, pálenie atď. Preto sú na každodenné umývanie ideálne špeciálne umývacie gély, peny a vlhčené obrúsky na intímnu hygienu. Ak cestujete a nemáte ich po ruke, použite radšej obyčajnú teplú vodu ako bežné mydlo.

Opatrnosti nie je nikdy dosť
Denná starostlivosť je jedna vec, opatrnosť druhá. Vyhnite sa sedeniu priamo na záchodovej mise, keď používate inú toaletu ako svoju vlastnú. Nehovoríme len o verejných toaletách, ktoré sú často špinavé na pohľad, ale aj o toaletách v práci alebo u priateľov. A ak už sedíte na záchodovom sedadle, zakryte ho toaletným papierom alebo použite jednorazové papierové záchodové sedadlo. Predávajú sa v podobnom balení ako vlhčené hygienické vložky, takže sa pohodlne zmestia do kabelky, kde ich oceníte najmä na cestách. Ak chcete byť naozaj dôslední, otvárajte a zatvárajte dvere verejných toaliet ideálne papierovým vreckovkou, pretože predstava, že sa ich ľudia pred vami dotýkajú, nie je príjemná.

Pri výbere oblečenia myslite aj na intímne partie.
Priedušná, ideálne bavlnená spodná bielizeň možno na prvý pohľad nevyzerá najlepšie, ale verte, že ju nakoniec ocení vaša vagína aj partner. Umožňuje pokožke voľne dýchať, čím zabraňuje poteniu a nepríjemnému zápachu. Vymieňajte si spodnú bielizeň aspoň raz denne a najmä po akejkoľvek fyzickej aktivite, ktorá môže spôsobiť potenie.

Intímna kozmetika
S pribúdajúcim vekom klesá hladina ženského hormónu estrogénu a s ním aj prirodzená vlhkosť a pružnosť vagíny. To môže spôsobiť nielen podráždenie a zvýšenú náchylnosť na infekcie, ale aj zníženie sexuálneho vzrušenia a schopnosti dosiahnuť orgazmus. Proti ochabovaniu kože možno bojovať napríklad špeciálnym intímnym liftingovým krémom s obsahom peptidov, čo sú krátke reťazce aminokyselín so schopnosťou obnoviť tvorbu kolagénu a spomaliť proces starnutia.

Zdroj: Vladimír P.