Sprievodca výberom garniží – rozmery, hrúbka a do akej výšky ich umiestniť?

Správny rozmer a hrúbka záclonovej tyče, ako aj jej umiestnenie, je dôležité nielen z estetického hľadiska (doplní a zvýrazní krásu záclon i celého interiéru), ale aj funkčného (zavesené záclony alebo závesy efektívne blokujú slnečné svetlo). Ako teda vybrať?

 

Dĺžka garniže

Garniža by mala byť širšia ako okno, nad ktorým bude nainštalovaná. Závesy tak vždy dokonale prekryjú okno, keď budete chcieť regulovať svetlo prúdiace do miestnosti. Vďaka presahujúcim záclonám/závesom tiež dosiahnete optickú ilúziu – okno bude pôsobiť väčšie. Odmerajte dĺžku okna a k tomu pripočítajte na každú stranu približne 15 cm (pre záclony) alebo 20 až 30 cm (pre závesy) – dostanete tak optimálnu dĺžku tyče po držiaky.

Do tejto dĺžky nie je započítaná koncovka na garniže. Veľkosť koncovky vyberajte podľa dostupného priestoru po stranách okna, tzn. ak je obmedzený, lepšia bude menšia, nenápadná koncovka.

 

Hrúbka garniže

V tomto prípade je potrebné zvážiť typ textílie, teda či pôjde o ľahšie záclony, alebo o závesy, dĺžku garniže (dlhšia tyč by mala byť hrubšia, aby sa neprehýbala a okrem toho je potrebné do stredu umiestniť ďalšiu podpornú konzolu) a do úvahy vezmite aj materiál garniže.

Drevené garniže sú vhodné pre záclony a stredne ťažké závesy, pričom priemer by mal byť aspoň 3,5 cm. Kovové garniže sú vo všeobecnosti pevnejšie, takže priemer môže byť v porovnaní s predchádzajúcou alternatívou menší, tj. približne 2,8 cm. Tento typ je vhodný aj pre ťažké závesy, napr. s akustickou alebo termálnou podšívkou, tu siahnite po priemere minimálne 3,5 cm.

 

Umiestnenie garniže nad oknom

Namontujte garnižu približne do dvoch tretín vzdialenosti medzi vrchným rámom okna a stropom. Zvyčajne je to 5-10 cm nad oknom. Ak je okno osadené nižšie a vzniká veľká medzera medzi jeho rámom a stropom, garnižu môžete umiestniť vyššie, tj. cca 10-15 cm nad okno. Miestnosť okrem toho nadobudne punc luxusu a elegancie, pretože stropy sa budú zdať vyššie. To je čaro optickej ilúzie.

Zdroj: Alžbeta B.