Športujete? A viete ako by ste sa mali starať o svoju pokožku?

Letné mesiace sú lákadlo na rôzne športové aktivity. Dlhé dni zaliate slnkom ponúkajú nekonečné množstvo variácií ako aktívne využiť čas a pritom urobiť niečo prospešné pre telo. Či už sa športu venujete profesionálne alebo si pohyb „dávkujete“ len vo voľnom čase, nepodceňujte starostlivosť o pokožku namáhaného tela.

 

Slovensko je krajina žijúca športom, o tom niet pochýb. Futbal, tenis, cyklistika. Niektorí fandia z pohodlia obývačky alebo letnej terasy, iní tieto a mnohé ďalšie aktivity radi testujú doslova na vlastnej koži. V súčasnosti rastie popularita najmä voľne prístupných „outdoorových posilňovní“, ihrísk a bežeckých dráh. Miesta tohto typu sa šíria ako huby po daždi a naozaj každý pohybu chtivý nadšenec si nájde to, ktoré najviac vyhovuje jeho športovej vášni.

Blahodarné účinky športovania na telo a psychiku si každý  cení a uvedomuje.  Dôležité je však, obzvlášť počas leta, myslieť aj na možné úskalia s ním spojené. Nejeden aktívny športový nadšenec vystavuje telo a pokožku nadmernému pôsobeniu silných slnečných lúčov. To môže viesť k nepríjemnému pocitu pálenia a začervenania pokožky. Prevenciu rozhodne netreba podceňovať. Chrániť sa od vlasových korienkov po prsty na nohách nikoho nútiť nebudeme, no majte na pamäti, že existuje nekonečné množstvo prípravkov s UV faktorom a v rôznych formách.

„Aktívny pohyb na slnku, zahriatie tela, potenie. Práve v takýchto prípadoch sa odporúča používať vodeodolné alebo potuvzdorné opaľovacie krémy či oleje. Prípravky s najvyšším ochranným faktorom používajte na najcitlivejšie miesta  pokožky vystavenej či už priamemu alebo nepriamemu žiareniu.Základom zdravého aktívneho pohybu na slnku je priebežné, opätovné krémovanie najmä vystúpených častí tváre ako sú nos, pery, lícne kosti, uši, plecia alebo šija. Keďže sa jedná o takzvané slnečné terasy, kam dopadajú lúče najintenzívnejšie a často priamo, ich ochrana si vyžaduje špeciálnu starostlivosť,“ upresňuje dermatologička MUDr. Suchá.

 

Alfa a omega je hydratácia
Tak ako je neodmysliteľná súčasť športového výkonu osviežujúca sprcha alebo výdatný pohár vody, nemali by ste zabúdať ani na starostlivosť o pokožku, obzvlášť po pobyte na slnku. Ideálne sú prípravky s panthenolom a aloe vera. Vysoký obsah D-panthenolu zabezpečuje efektívnu regeneráciu pokožky vystavenej slnečnému žiareniu. Vďaka obsahu vitamínov A, E, F, sa koža hydratuje, takže sa odďaľujú prejavy starnutia a pokožka  rýchlejšie regeneruje. Dbajte, aby vybrané prípravky neobsahovali parabény, chemické konzervačné látky a farbivá a boli vhodné pre všetky typy pokožky.

Ak nepatríte medzi tých, ktorí pred športom pokožku cielene ochránia, alebo sem tam podceníte aplikáciu ochranného faktoru, vedzte. Endorfíny vyplavujúce sa počas športového výkonu zatienili vnímanie intenzity slnečných lúčov a pokožka dostáva plný zásah. „Výrazné začervenanie, podráždenosť, bolesť či dokonca nepríjemné pľuzgiere sú jeden z prejavov nadmerného slnenia vedúceho k spáleniu,“ upresňuje MUDr. Suchá. Práve vtedy oceníte prípravky s chladivým účinkom. Opäť vyberte také, čo neobsahujú parafíny, parabény ani parfumy, a poskytujú aj najcitlivejšej pokožke maximálne šetrnú starostlivosť.

Zdroj: MZ