Smutný začiatok roka 2014 pre Maestra Josého Curu

Svetoznámy operný spevák José Cura, ktorý sa predstaví na výnimočnom koncerte už 13. Marca 2014 v bratislavskej AEGON NTC Aréne prežíval v januári 2014 nielen príjemné chvíle. Spieval v opere v Štokholme, kde v Kráľovskej švédskej opere pripravoval už dlhšie predstavenie nie veľmi známej opery Andrea Chenier od Umberta Giordana.

Ako povedal po predstavení, opera Andrea Chenier bola obrovským úspechom s ováciami pre všetkých zúčastnených, ale necítil sa úplne úžasne, hlasovo aj emocionálne, pretože sa len pár dní predtým dozvedel, že jedna z jeho mladých študentiek tragicky zahynula.

Eva Ganizate bola francúzska sopranistka, jedna z jeho najveselších a najviac sa

usmievajúcich žiačok, vždy pripravená tvrdo pracovať. Bola to pre neho radosť vidieť ju každým novým dňom rásť, ako umelkyňu, ale aj ako mladú ženu. Mala iba o pár rokov viac ako jeho najstarší syn. Eva bola jedna z jeho prvých študentiek na seminári pre pokročilých študentov v Nancy a ako jednu z najnadanejších študentiek si ju Maestro Cura vybral pre účinkovanie Lisette v produkcii La Rondine, ktorú spolu pripravovali pred 2 rokmi v Nancy, kde produkciu sám dirigoval.

I napriek smutnej správe umelec zvládol vystúpenie v Kráľovskej opere v Štokholme na výbornú a celkovo to bol veľmi odmeňujúci večer v prekrásnej budove opery.

Na pohrebe tejto mladej, len 28-ročnej opernej speváčky, 8. januára 2014 v Châteauroux dans le Berry, sa objavila aj francúzska filmová hviezda Isabelle Adjaniová, ktorá povedala, že to bola výnimočná bytosť so žiariacim lúčom života, mala hlas anjela na Zemi a teraz sa vrátila tam odkiaľ prišla, do raja. Mladá sopranistka zahynula na bicykli v Yonne vo Francúzsku, kam prišla osláviť na krátko svoje narodeniny s kamarátkou. Na dvojprúdovej ceste v La Belliole medzi Saint-Valérien a Domats do nej narazilo auto a Eva zomrela na mieste