Slováci vítajú ekologický smer, predaj niektorých prírodných produktov stúpol o 50 %

Rok od zákazu predaja jednorázových plastov v MojaLekáreň.sk: Slováci vítajú ekologický smer, predaj niektorých prírodných produktov stúpol o 50%

 

Od zákazu predaja jednorázových plastov na Slovensku ubehol už rok a podľa dostupných dát predaja v MojaLekáreň.sk sa ukazuje, že zákazníci vítajú ekologický smer predaja a do nákupných košíkov vkladajú ekologicky hygienické výrobky, ekologické čistiace prostriedky a aj prírodnú kozmetiku. Predaj ekologických vatových tyčiniek do uší vzrástol o 50%, o 10% vzrástol predaj prírodných deodorantov a rastie aj dopyt po dámskych látkových vložkách. MojaLekáreň.sk navyše – bez ohľadu na minuloročné vládne nariadenie – kráča vlastnou zelenou cestou udržateľnosti a ekológie, keď nie len, že ponúka široký sortiment ekologicky hygienických produktov a prírodnej kozmetiky, ale tiež pristupuje ekologicky k baleniu zásielok pre zákazníkov a odpad triedi zodpovedne.

Koniec jednorázových plastov v hygienickom sortimente znamenal napríklad zákaz predaja plastových vatových tyčiniek do uší. „Jednorázové vatové tyčinky sme nahradili ekologickými variantami, ako sú papierové vatové tyčinky alebo vatové tyčinky z bavlny a bambusu v papierovom obale,“ hovorí Ing. Karol Klodner, výkonný riaditeľ MojaLekáreň.sk, prvej lekárne na slovenskom internete. Zákazníci tak plynule prešli z plastových vatových tyčiniek do uší na ekologické varianty. Nárast predaja sa medziročne zvýšil o 50%. O 10% stúpol aj predaj prírodných deodorantov a antiperspirantov a v oblasti hygienických výrobkov medziročne rastie dopyt po ekologických tampónoch aj dámskych látkových vložkách.

MojaLekáreň.sk pristupuje zadpovedne aj k ekologickému baleniu zásielok, či k správnemu triedeniu odpadu. Tento prístup sa zaviedol v roku 2020 a od tej doby sa stal bežným štandardom medzi zamestnancami a aj u dodávateľov MojaLekáreň.sk. „Pomyslený recyklačný kruh začíname u našich dodávateľov, od ktorých vyžadujeme stopercentne vymeniteľné prepravky pre naskladnenie nových výrobkov do nášho distribučného centra,“ vysvetľuje situáciu Ing. Karol Klodner.

Objednaný tovar MojaLekáreň.sk balí nie len do nových krabíc, ale využíva na to aj použité krabice od dodávateľov, čím vytvára minimálny alebo žiadny odpad. Prednosť majú materiály, ktoré sú neškodné, opakovane a jednoducho recyklovateľné – napríklad plast, či papier. „Poukazujeme na to, že odpad sa dá často použiť ako zdroj pre výrobu nových vecí. Vytvárame taký spôsob predaja, ktorý je nie len ekologický, ale aj ekonomicky zmysluplný pre nás a taktiež pre našich zákazníkov,“ vysvetľuje Karol Klodner.

Dôležitou súčasťou je tiež edukácia zákazníkov, ako vhodne triediť obalový materiál a posielanie faktúr elektronickou poštou. „Faktúry zásadne netlačíme. Tým ušetríme viac ako milión strán papiera ročne a zhruba 120 stromov potrebných na výrobu papiera,“ uzatvára Karol Klodner.

Zdroj: Helena N.