Slnka sa netreba báť

Slnečné lúče sú zdrojom radosti, lepšej nálady a dodávajú nielen novú energiu, ale aj zlatisté opálenie. Leto a slnko však majú aj svoju druhú stránku. Môžu pokožku spáliť a spôsobiť jej vnútorné zmeny. Nadmerné opaľovanie urýchľuje jej starnutie, tvorbu vrások, poruchy pigmentácie aj vážne ochorenia. Neznamená to však, že sa musíme pred slnkom skrývať. Stačí si vybrať kozmetiku s dostatočne vysokými ochrannými faktormi a nezabúdať na regeneráciu pokožky, svojej aj detí.

Ak ste sa do dovolenky nestihli opáliť, pomôžu samoopaľovacie prípravky. Stačí ich rovnomerne roztrieť po pokožke. Aby ste predišli škvrnám, urobte si najprv píling a pokožku zvláčnite hydratačným mliekom. Koža sfarbená samoopaľovacou metódou však nie je chránená proti slnečnému žiareniu, takže pri vode nešetrite vhodnými prípravkami.

Používajte opaľovaciu kozmetiku aj v meste. Aj medzi domami slnko intenzívne páli a jeho účinky netreba podceňovať. K moru potrebujete prípravky s vyšším faktorom, v meste stačia s SPF 10 až 15, prípadne denné krémy s ochranným faktorom.

Genetický kapitál každého jedinca určuje jeho vlastný jedinečný slnečný kapitál, ktorý sa nevyhnutne zmenšuje počas života, v závislosti od početnosti a intenzity slnečnej expozície. Slnečný kapitál možno prirovnať k určitému zásobníku potenciálu, ktorý sa odčerpáva pri každej novej expozícii na slnku. Pre zachovanie genetického kapitálu je nevyhnutné pokožku, predovšetkým detskú, chrániť pred slnkom už od útleho veku. Čím sú expozície na slnku dlhšie, intenzívnejšie a častejšie, tým rýchlejšie sa slnečný kapitál spotrebúva a schopnosť regenerácie sa znižuje Napriek tomu zlé návyky pretrvávajú. Jedna z dvoch žien zabudne použiť opaľovací prípravok, 6 z 10 mladých ľudí vo veku od 15 do 25 rokov nechráni svoju pokožku počas slnečnej expozície. Takmer 1 z 2 detí je vonku v čase, keď slnko žiari najintenzívnejšie, t. j. medzi 11. a 16. hodinou.

Detská pokožka je na UV žiarenie citlivejšia ako pokožka dospelých. Je tenšia a jej pigmentový systém zostáva nevyvinutý až do dospievania, o čom svedčí nárast materských znamienok už od veku 11 rokov u dievčat a od veku 17 rokov u chlapcov. Toto zvýšenie súvisí s rizikom vzniku melanómu v dospelosti.

Marta Zvolenská
Pixabay.com