Radíme– opaľujte sa rozumne

Pozor na slniečko. Nebaví vás to počúvať? Chcete si do sýta užiť teplo, slnko, vodu? Nech sa páči. Ale mali by ste s rozumom. Len tak bude pleť skutočne krásna a jej farbu vám bude závidieť kde-kto, aj keď možno nebude čokoládová…

Najprv by ste mi mali urobiť jasno v tom, aký ste fototyp. V našich podmienkach rozoznávame 4 fototypy. Ľudia 1. a 2. fototypu majú svetlú pokožku, ich pokožka sa ľahko spáli a nezhnedne. Náchylní sú k chronickému poškodeniu kože svetlom. Ľudia s 3. a 4. kožným typom sa zvyčajne nespália, po opaľovaní spigmentujú.

Opaľovacie krémy
Ak chceme predísť nesprávnemu slneniu, potrebujeme dobre zvoliť ochranný krém, naniesť ho na pokožku v dostatočnom množstve a vo vhodnom časovom období. Pre správny výber opaľovacieho krému treba brať do úvahy fototyp kože, klimatické podmienky letoviska a stav opálenia pokožky.

SPF (sun protecting factor) ochranného krému je číslo, ktoré udáva, koľkokrát dlhšie možno vystaviť kožu účinkom žiarenia bez toho, aby sa spálila. Nie sú to len čísla, treba sa ich držať a pravidelne sa natierať. Potom je naozaj koža opálená a nie spálená.

Ak sa spálime
Spálenie kože sa prejaví 4 až 6 hodín po opaľovaní, niekedy až po 12 prípadne 24 hodinách. Po 3 dňoch začnú prejavy odznievať. Postihnutá koža je začervenaná, mierne opuchnutá, horúca na dotyk, môžu sa nej vytvoriť väčšie či menšie pľuzgieriky, ktoré následne mokvajú, potom sa tvoria chrasty a v záverečnom štádiu sa olupuje koža.

Úpal sprevádza zvýšená teplota, nevoľnosť a zvracanie, bolesti hlavy prípadne kolaps. Na zmiernenie prejavov sa v počiatočnom štádiu odporúčajú púdre, hormonálne prípravky vo forme krémov, mlieka či peny aj vlhké obklady. Zinková emulzia zmierňuje prejavy svrbenia a ochladzuje. Regeneračne pôsobia prípravky obsahujúce panthenol.

Zásady opaľovania

· Slnečnému žiareniu sa vystavujte postupne – predlžujte interval na slnku.

· Nevystavujte sa slnečnému žiareniu medzi 11 až 15. hodinou – v tomto čase je najvyšší výdaj UV žiarenia z celkovej dennej dávky.

· Používajte krémy s primeraným ochranným faktorom (OF, SPF), ktorého číslo sa odvíja od fototypu pokožky a od geografických podmienok letoviska. V letnom období je UV radiácia niekoľkonásobne vyššia ako v zime a klesá v závislosti od vzdialenosti rovníka.

· Po opaľovaní používajte špeciálne regeneračné prípravky.

· Deti do 3 rokov nevystavujte priamemu pôsobeniu slnečných lúčov, väčšinu času s nimi trávte v tieni, pod slnečníkom. Určite by sa na slnku nemali pohybovať bez trička a šiltovky.

· Oči chránte okuliarmi s UV filtrom.

· Používajte špeciálne ochranné krémy na citlivé partie – nos, pery, ušnice.

· Dostatočne pite.

Autor: -aka-
Foto:
Shutterstock