Sirôtky zažívajú renesanciu

Žiaria pestrými farbami, sú jemné, vydržia aj v horšom počasí. Sirôtky bohato kvitnú a sú vďačná ozdoba jesenných i jarných balkónov. Čoraz obľúbenejšie sú ich malé odrody – minifialky – ktoré zakvitnú záplavou drobných veselých kvietkov.

 

Sirôtky sú dvojročné rastliny. Možno si ich teda predpestovať zo semienok. To si však vyžaduje väčšiu trpezlivosť a dodržiavanie termínov. Navyše: výsledok  sa dostaví až v nasledujúcom roku, na čo nie každá milovníčka  rozkvitnutých balkónov a jarných záhonov vydrží čakať. Takže istejšia cesta je kúpiť si zdravé, pevné sadeničky, ktoré sa odmenia typickými zamatovými kvetmi so žltým „očkom“.

Výborne znášajú presádzanie
Veľkou prednosťou sirôtok je, že dobre znášajú presádzanie aj počas kvitnutia. Vyžadujú si pravidelný prísun živín vo forme hnojiva na kvitnúce rastliny, rovnako aj dostatok vlahy. Ak nezabudnete na pravidelné odstraňovanie odkvitnutých hlavičiek, odmenia sa dlhším kvitnutím. Intenzívne kvitnú od apríla do približne polovice júna, pri dobrej starostlivosti – najmä v predzáhradkách – ale dôležité je, že kvitnú aj teraz na jeseň a prichádzajúcu ponurú šeď dlho rozveseľujú. Sirôtky sa vynikajúco cítia na balkónoch v primerane veľkých debničkách, no páči sa im aj v skalkách,  na rôznych kvetinových múrikoch, vynikajú aj ako obruba chodníkov alebo vysadené do rôznych obrazcov v trávnikoch. Dorastajú do výšky asi tridsať centimetrov, korunka kvetu býva vysoká štyri až šesť centimetrov.

 

Pri kúpe sadeničiek si dobre prezrite, či je vyvinutý koreňový bal, či je rastlina pevná, zdravá a kompaktná. Pozor, aby koreňový krčok nebol od prílišnej vlhkosti zahnitý. Listy by nemali mať žiadne škvrnky, v srdiečku rastlinky by ste mali nájsť zárodky pukov.

Do koča aj do voza
Tento kvetinový druh si žiada slnečné miesto, no darí sa mu aj v polotieni. Dožičte mu vlhkú priepustnú zeminu, pravidelne sledujte stav listov, vysychajúce a poškodené ihneď odstraňujte. Sirôtka vydrží aj drobné mrazíky. Vtedy sa jej lístky stočia, no po zvýšení teploty sa opäť vystrú. Ak nečakane napadne sneh, zo sirôtok ho neodstraňujte, lebo ich ochráni v prípade silnejších mrazov. Pri dlhotrvajúcich mrazoch by ste ich mali prekryť netkanou textíliou, prípadne čečinovými halúzkami. Ak vysadíte sirôtky na vhodné miesto v predzáhradke, nechajte pokusne dva až tri kvety na vysemenenie, semienka sa zakorenia a na ďalší rok vás potešia novými kvetmi, dokonca sa môžu začať objavovať každý rok.

Čoraz obľúbenejšie minifialky
Tento kultivar očaruje záplavou drobných kvietkov. Oproti sirôtkam majú výhodu, že vydržia aj vyššie letné teploty a kvitnú celé leto. Aby sa im naozaj darilo, vyžadujú si stálu vlhkosť,  zemina by nemala príliš vyschnúť. Preto priesady vysaďte radšej na polotienisté stanovište. Vynikajúco sa kombinujú s dominantnejšími kvetmi vyššieho vzrastu, lebo zakrývajú zeminu.

Vlastný výsev
Tento rok už nestihnete, ale budúci áno. V júli až začiatkom augusta si pripravte vhodnú debničku s kvalitným priepustným substrátom. Nasypte navrch semienka a prekryte ich tenkou vrstvou piesku alebo substrátu. Vyklíčia približne o desať dní. Nenechávajte  zasiatu debničku na slnku, lebo semená potrebujú na klíčenie teplotu nižšiu ako 25 stupňov, ideálna do 20 stupňov. Inak  klíčia neskoro alebo vôbec. Dbajte, aby mali dostatok svetla, inak sa budú ťahať za svetlom a budú mať neúmerne vysoké stonky. Významná je aj kontinuálna vlhkosť substrátu, pravidelne, radšej častejšie a v menších dávkach malé rastlinky zalievajte, lebo naklíčené semienka nesmú vyschnúť. Keď sa objaví prvý pravý lístok, malé rastlinky rozsaďte do ďalších debničiek, stále ich však chráňte pred slnkom. Prezimovať môžu vonku, mráz ani sneh im neškodí, mali by však byť prekryté čečinou. Nezabudnite ich občas poliať. Takto prezimované priesady môžete na  nasledujúcu jar zasadiť na balkón alebo do záhradky, odmenia vás krásnymi pestrými kvetmi.

Ktorú si vybrať?
To už je na vás. Poznáme asi štyristopäťdesiat druhov sirôtok. Odborne ide o fialku sirôtkovú. Veľmi obľúbené sú v Anglicku, Holandsku aj vo Francúzsku, kde sú ich v jarných mesiacoch plné parky. Kombinujú sa najmä s vyššími narcismi a tulipánmi. Veľa druhov rastie voľne v prírode, tie majú však menšie kvety.

Sirôtky a minifialky nás priťahujú najmä vďaka rôznofarebnosti. Vyšľachtené sú rozmanité farby a kombinácie – od bielej cez žltú, oranžovú, červenkastú, purpurovú, bordovú až takmer čiernu. Najtypickejšou farbou je však stále sýtofialová s tmavým stredom a žltočiernym „očkom“.

Autor: -aka-