Sila byliniek v kozmetike, ktoré sú tie naj?

Bylinky tvoria neodmysliteľnú súčasť našich životov už odpradávna. Naše babičky ich pravidelne zbierali, sušili a vyrábali z nich najrôznejšie mastičky, korenie, čaj či dokonca aj lieky. Ani dnes sa však na bylinky nezabúda. Pripravujú sa z nich najrôznejšie čaje, kúpeľové soli, koreninové zmesi a v neposlednom rade kozmetické prípravky.

Prinášame vám zopár najliečivejších a najúčinnejších byliniek, ktoré sa v súčasnosti  stali hlavnou zložkou vo viacerých kozmetických produktoch a ktorých účinky rozhodne oceníte!

 

Aloe Vera
Rastlinka Aloe Vera, známa aj ako „rastlina nesmrteľnosti“, je svojimi kúzelnými účinkami známa po celom svete. . Bola objavená v starovekom Egypte, kde bola používaná najmä na kozmetické ošetrenie vlasov. Aloe vera je považovaná za zázračnú rastlinu s jedinečnými účinkami, ktorá dohliada nielen na kvalitu vlasov ale aj na vzhľad pokožky a celkové zdravie. Preto sa začala intenzívne využívať aj v kozmetickom priemysle, kde sa objavuje ako súčasť mnohých kozmetických produktov. Jej gél vám dodá silu pri vyčerpaní, upokojí vás pri strese alebo pomôže s trávením.

 

Harmanček
Liečivé účinky harmančeka pravého boli známe už v stredoveku. V Škandinávii bol považovaný za posvätnú rastlinu a uctievali ho ako symbol slnka. Bol rozšírený a používaný v liečiteľstve ako liek proti všetkým zimniciam, ochoreniam pečene, proti ženským nečistotám, ďalej ako prostriedok proti kŕčom, bolestiam hlavy a na ošetrenie boľavých očí.

Byliny harmančeku obsahujú esenciálny olej, bisabolol, ktorý má antidráždivé, antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti. V kozmetike sa pridáva najčastejšie do krémov a gélov a preto  je veľmi obľúbený pri starostlivosti o ekzematickú a poškodenú pokožku.

 

Mäta pieporná
Známa bylinka, ktorej listy sú pridávané dnes takmer do všetkého, čo má voňať alebo osviežovať.  Mätu si môžete pestovať aj sami a čerstvé alebo sušené lístky by mali byť vždy súčasťou vašej základnej, domácej prírodnej lekárničky. Chuť a vôňa mäty je nezameniteľná. A to vďaka tomu, že obsahuje terpén, ktorý poznáme pod označením mentol.

V kozmetike je mäta známa aj svojimi protizápalovými, antiseptickými a osviežujúcimi účinkami a obsahuje vitamíny A a C, ktoré sú silné antioxidanty. Mäta vhodná najmä na svrbiacu, mierne bolestivú a podráždenú pokožku.

 

Nechtík lekársky
Nechtík lekársky je jedným z pokladov prírody. Už Egypťania používali nechtík ako omladzujúci prostriedok, možno preto boli mnohé ženy starého Egypta také krásne. Rastlinný extrakt z nechtíka bol používaný v celej histórii pleťových prípravkov. Nechtík je prospešný pre suchú alebo poškodenú pokožku a tiež podporuje rýchle hojenie a regeneráciu kože vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam.  Nechtík je dostatočne bezpečný pre použitie aj na citlivú pokožku pod očami, ako ochrana vzniku vejárovitých vrások v okolí očí. Krémy, ktoré obsahujú nechtík sa tiež používajú na liečbu zaparenín.

Autor: Nina Murárová
Galéria: Ziaja, biOrganica.sk, beautysecret.sk