Šéfuje vám psychopat? Poďte to zistiť!

Psychopat

Nedávno svet obletela správa, že väčšinu manažérskych pozícií zastávajú psychopati. Poviete si, áno, aj ten môj je čistý blázon! Ale psychopat nie je blázon, to nie je nadávka, to je diagnóza.

Pod psychopatom si netreba predstaviť človeka, ktorý rozbíja nábytok, keď ho niekto naštve a už aj pri menšom rozrušení mu vychádza pena z úst. Je to, vo väčšine prípadov, veľmi šarmantný človek s mimoriadnym darom reči. Priateľský typ, ktorý sa bez problémov pustí do debaty s kýmkoľvek a o čomkoľvek a vždy s úsmevom! Za pár minút vo vás vyvolá pocit, že vám úplne rozumie, vie presne ako sa cítite. Netrvá dlho a presvedčí vás o tom, že je vaša spriaznená duša. Ale pozor, je to len divadlo!

V skutočnosti je psychopat človek bez štipky empatie. Nezáleží mu na tom ako sa cítite, ani vtedy, keď sa vás na to opýta. Je mu jedno, že máte problémy a už vôbec ho nezaujíma to, ako sa z nich dostanete, či dokonca, ako by vám s tým mohol pomôcť. Psychopat sa však dokáže tváriť presne tak, ako sa od neho v danej situácii očakáva. Keď si daná situácia žiada, aby bol smutný, bude, aby vo vás vyvolal pocit, že s vami súcití. Ak je vhodné, aby bol veselý a nad vecou, bude sa tváriť presne tak, i keď v jeho vnútri to vrie a v tom hneve už spriada plány, ako vám osladí život.

A teraz to najhoršie z charakteristických čŕt psychopata. Je to manipulátor, ktorý vás dostane vždy presne tam, kam chce, bez toho, aby ste mali šancu brániť sa. Urobí to tak šarmantne, až si chvíľu myslíte, že to presne takto chcete vy! Ale, keď sa zobudíte, vytriezviete spod jeho vplyvu, uvedomíte si, že ste urobili jeho rozhodnutie, nie svoje. Manipulátor nekričí, človeka nebije, on človeka ovláda gestami, mimikou správne, cielene zvolenými slovami a psychicky ho terorizuje.

Keď vám velí v práci, s tým ešte viete niečo spraviť – dáte výpoveď, necháte sa preložiť na iné oddelenie. Horšie je, keď sa vám taký človek pripletie do súkromného života. Od takého partnera radšej rýchlo ruky preč, ak nie ste pripravená nechať sa bezcitne využívať, plniť niekoho rozkazy, žiť život niekoho iného.

Autor: Alžbeta

Psychopat