Sedením naše telo trpí. Ako mu pomôcť?

Ľudia so sedavým zamestnaním dobre vedia a najmä cítia, že ich telo trpí. Štatistiky uvádzajú, že sedavý, fyzicky neaktívny typ zamestnania má až 70 percent ľudí. Ak patríte do tejto skupiny ľudí, zbystrite pozornosť. Sedenie spomaľuje už po 20 minútach cirkuláciu krvi v tele. Výskumy hovoria, že sedenie škodí zdraviu porovnateľne s fajčením.

 

Sedavým zamestnaním sa môže začať kolotoč priamo súvisiacich problémov – boľavý chrbát, bolesti kĺbového aparátu, obezita, migrény a podobne. Pri dlhodobom „vysedávaní“ máte dokonca aj dvojnásobne vyššiu šancu ochorieť na kardiovaskulárne ochorenie. Všetko sa to môže začať nevinným stuhnutím svalov a malými bolesťami, ktoré sú prvým symptómom vážnejších bolestí či problémov s pohyblivosťou.

Pri sedení sa spomaľuje váš metabolizmus, pričom svaly sú takmer neaktívne. „Spaľujete približne 1 kalóriu za minútu. Pre porovnanie pri behu v strednej intenzite môžete spaľovať až 15 kalórií za minútu. Problémy nastávajú práve pre nízky kalorický výdaj spôsobený nečinnosťou, kedy svaly prirodzene ochabujú, a tým sa znižuje cirkulácia krvi, čo znižuje schopnosť metabolizmu zbavovať sa toxických látok,“ hovorí Ľuboš Gsch, profesionálny osobný tréner a špecialista na tvarovanie postavy.

Čo s tým robiť? Ľuboš Gsch radí začať so športovými aktivitami, kvalitnou stravou, doplnkami výživy a vhodným režimom, pokiaľ ide o aktívny aj pasívny oddych. Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať dostatku tekutín, ktoré nielen vyživujú, ale aj zlepšujú cirkuláciu krvi.

Súvisiacim faktorom ovplyvňujúcim naše zdravie je stres. Nielen fyzický, ktorý súvisí so sedením a zaťažením chrbtice, ale aj psychický – pracovný.

Mnohí z nás sú si vedomí toho, že sedavé zamestnanie nám škodí. A napriek tomu, že si stále hovoríme, že už začneme cvičiť, stále odkladáme to najdôležitejšie – rozhodnutie. Teraz, v čase koronakrízy, kedy ani vlastne nevieme, ako fungujú fitness centrá, máme ďalšiu dobrú výhovorku, prečo nezačať a opäť to odložiť na neskôr. Čo tak urobiť to inak? Začať cvičiť úplne „od piky“ pod dohľadom profesionálneho osobného trénera a špecialistu na tvarovanie postavy a to u vás doma? Presne taký je nový online program s názvom „Absolútny začiatočník“.

Program je určený všetkým, ktorí nie sú spokojní so svojou kondíciou a chcú s tým niečo začať robiť. „K tréningu potrebujete minimálne tréningové vybavenie, teda len základ pozostávajúci z karimatky alebo podložky na cvičenie, pár nakladacích jednoručiek a odporového expandera,“ hovorí Ľuboš Gsch, profesionálny osobný tréner a špecialista na tvarovanie postavy.


Program sa skladá z troch fáz. Prvá fáza je rozbehová a obsahuje dva tréningy, ktoré sa striedajú každý druhý deň. Tréningy môžu trvať približne 10 minút denne. Sú veľmi efektívne a zamerané na problémové časti a na tie, ktoré treba najviac natiahnuť, prípadne posilniť. Po 20 dňoch prichádza aklimatizačná fáza trvajúca 40 dní. Obsahuje 3 tréningy, pričom 2 dni sa cvičí a 1 deň je voľno. To je optimálne riešenie, ktoré nie je vždy dodržateľné, avšak mala by to byť idea tejto fázy. Po tejto časti prichádza fáza nazvaná Ostrý tréning, pričom sa opäť cvičí v režime 2 tréningové dni, 1 oddychový.

 

Čo by mal tento program cvičencovi priniesť?
„Výrazné zlepšenie kondície, zlepšenie proporcií tela, lepšiu funkčnosť tela a možnosť vyvíjať sa. Všetky fázy, vrátane vstupného, sú oddelené testom alebo preskúšaním na základe ktorého cvičenec zistí, či je pre neho tento program vhodný a aby videli, ako sa jednotlivé fázy od seba líšia,“ dodáva Ľuboš Gsch.

Online program Absolútny začiatočník je zameraný na brucho, pretože to je svalová partia, ktorá prirodzene ochabuje a spodnú časť chrbta, ktorá sa prirodzene skracuje.

Či je určený práve vám si môžete zistiť veľmi jednoduchým testomTU.

Test: Poloha v ľahu na chrbte (tlačiť do zeme) nohy zohnúť pred seba do pravého uhla. Výdrž = izometrická kontrakcia v trvaní 1 minúty.

Ak je táto poloha v tomto trvaní náročná alebo ju vôbec neudržíte, tento program je určený práve VÁM.