Sedavé zamestnanie ničí nie len chrbát a oči

Sedavé zamestnanie

V posledných rokoch sa fyzicky náročná práca považuje za šetrnejšiu k nášmu zdraviu ako sedavé zamestnanie. Prečo je to tak a ako to môžete zmeniť?

Koľkí z nás presedia osem a viac hodín v práci pri počítači, nad kopou papierov alebo pri inej činnosti, pri ktorej vykonávame maximálne tak pohyb rukami a v tom horšom prípade si namáhame ešte aj oči. Okrem toho, že dávame zabrať orgánu zrazu, výsledkom dlhého a každodenného sedenia na zadku je aj bolesť chrbta a z toho prameniace bolesti hlavy. To však nie je všetko. Časté „vysedávanie“ zvyšuje riziko cukrovky, srdcových ochorení a rakoviny hrubého čreva. Vedcom sa výskumom podarilo dokázať, že sedavý spôsob života negatívne ovplyvňuje hladinu glukózy a zvyšuje inzulínovú rezistenciu.

Navyše, čím nižší energetický príjem, tým menší výdaj a v záujme nie len peknej postavy, ale hlavne v záujme zdravia by sa ľudia, ktorí väčšinu dňa presedia v práci mali vzdať kalorických, tučných jedál, vymeniť ich za zdravšie, ľahšie alternatívy, ktoré zasýtia a znížiť si porcie. A teraz to najdôležitejšie – ľudia so sedavým zamestnaním by sa mali hýbať, aspoň tridsať minút denne! Či už to bude rýchla chôdza, beh, prechádzka, čokoľvek, pri čom rozhýbete skrehnuté a ochabnuté svalstvo.

V tejto súvislosti odborníci radia hýbať sa čo najviac aj v práci. Ak idete na toaletu, choďte o poschodie vyššie, alebo nižšie, aby ste sa zároveň prešli. Zvyknite si vstať raz do hodiny od stola a ísť si zaliať čaj, načapovať si vodu a kým ju vypijete, stojte pri tom, prechádzajte sa. Ponúknite aj kolegom, že im vybehnete po ovocie na desiatu, alebo po kávu – vyhľadávajte príležitosti na pohyb a zvyknete si robiť tieto činnosti pravidelne a často počas pracovnej doby, aby ste ju celú nepresedeli. Sedením totiž slabne aj náš zadok, sedací sval a preto nás bolí chrbát a šija. To, že namiesto výťahu použijete schody aj cestou do práce, aj cestou na obed a späť je hádam jasné.

Existujú aj jednoduché, účinné a pozornosť nevzbudzujúce cviky, ktoré môžete robiť aj v kancelárii, aj v lodičkách. Sťažovať sa na bolesť, skrehnutosť celého tela, to vie každý, ale vy sa radšej skúste rozhýbať. Zbavíte sa tak bolesti a zvýšite efektivitu svojej práce.

Autor: Alžbeta
Foto:
Ingimage

Sedavé zamestnanie